• Agri Expo 2018
  • Agri Expo 2017
  • Agri Expo 2016
  • Agri Expo 2015
  • Agri Expo 2014
  • Agri Expo 2013
  • Agri Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • Agri Expo
  • Agri Expo 2018
  • Agri Expo 2017
  • Agri Expo 2016
  • Agri Expo 2015
  • Agri Expo 2014
  • Agri Expo 2013
  • Agri Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • Show Results

    ABERDEEN ANGUS WINTER NATIONAL SHOW JUDGING RESULTS

    November 1, 2012

    Judge: Mr Angus Stovold

    Estate Office, Lyding Farm, Shackeford, Nr Godalming, Surrey

    Male Champion – Gretnahouse Blacksmith L500

    LOT CLASS 1A – YEARLING BULL BORN BETWEEN 01/01/11 AND 31/07/11 ENTRY
    1 502 A HOUSTON, GRETNA GRETNAHOUSE BLACKSMITH L500
    2 501 B RONAN, APPLEBY JERUSALEM LORD HAYDN L189
    3 507 T RENNIE, FORFAR MOSSTON MUIR MR ANGUS L288
    4 503 N AINSWORTH, BLACKBURN BILLINGE MAGIC EGIL L134
    5 504 T RENNIE, FORFAR MOSSTON MUIR EROSS L283
    6 506 MARSDEN FARMS LTD, SHEFFIELD LILEY TITAN L009
    LOT CLASS 1B – YEARLING BULL BORN BETWEEN 01/10/11 AND 31/12/11  ENTRY
    1 512 G BERSEY, CORNWALL LYNHER VALLEY ELTIEMPOTEMPESTUOSO LO64
    2 511 W & D MCLAREN, AUCHTERARDER NETHERTON FLORIDA EDITION L633
    3 509 T RENNIE, FORFAR MOSSTON MUIR ENGINEER L293
    LOT CLASS 2A – BULL CALF BORN BETWEEN 01/01/12 AND 28/02/12 ENTRY
    1 521 A CLARK & SONS, CUMNOCK DUNCANZIEMERE EVOLUTION M003
    2 527 B RONAN, APPLEBY JERUSALEM LORD HELVELLYN M219
    3 525 MARSDEN FARMS LTD, SHEFFIELD LILEY EASTERN M020
    4 524 D & PA EVANS, MIDDLEBOROUGH TREE BRIDGE PROUDMAN M368
    5 519 A LAWSON & SON, NEWCASTLE HALLINGTON PICASSO M348
    6 518 R McNEIL, AUCHTERARDER KINCARDINE CASTLE ERMINE M853
    LOT CLASS 2B – BULL CALF BORN BETWEEN 01/03/12 AND 31/03/12 ENTRY
    1 530 B RONAN, APPLEBY JERUSALEM WAINWRIGHT M225
    2 533 A CLARK & SONS, CUMNOCK DUCANZIEMERE JOCKEY M006
    3 534 R & C RETTIE, ALLOA RETTIES LONE RANGER M174
    4 536 J & A PRICE, HEREFORD OAKCHURCH DENZEL M089
    5 532 T RENNIE, FORFAR MOSSTON MUIR PETER IMAGE M305
    6 538 D & PA EVANS, MIDDLESBOROUGH TREE BRIDGE EASY ELECTOR M369
    LOT CLASS 2C – BULL CALF BORN 01/04/12 ONWARDS  ENTRY
    1 554 C S ADDISON, BERWICK UPON TWEED CASTLEGATE EDWIN M053
    2 539 B RONAN, APPLEBY JERUSALEM DALMAGAVIE M233
    3 541 W & D McLAREN, AUCHTERARDER NETHERTON BLACK BELTER M669
    4 547 A M WOODWARD, GOOLE HOLYROOD PRINCIPLE M021
    5 542 N AINSWORTH, BLACKBURN BILLINGE MAGIC JAKE ERIC M183
    6 544 S & S MEDLEY, THIRSK SAVILLE MR ALAN M041
    LOT CLASS 3 – HEIFER BORN BETWEEN 01/01/10 AND 31/12/10 WITH 1ST NATURAL CALF AT FOOT  ENTRY
    1 555 W & D McLAREN, AUCHTERARDER NETHERTON BLACKBIRD K544
    LOT CLASS 5A – HEIFER BORN BETWEEN 01/01/11 AND 31/07/11 ENTRY
    1 561 K MOORES, LIVERPOOL THE MOSS ETHNA L097
    2 559 AR & JL DENNING, SOMERSET TEMPLE ROSIE LEIGH L507
    3 556 K MOORES, LIVERPOOL THE MOSS KITT L051
    4 564 J H SWIRES, HARROGATE CRAGG LADY LOLA L086
    5 560 J RETTIE, ALLOA HILLFOOTS EVELYN L131
    6 558 V & P DOBSON, EAST YORKSHIRE WATER END JACQUELINE ERICA L093
    LOT CLASS 5B – HEIFER BORN BETWEEN 01/08/11 AND 31/12/11 ENTRY
    1 567 T RENNIE, FORFAR MOSSTON MUIR EDWINA L300
    2 565 W & D McLAREN, AUCHTERARDER NETHERTON FLEUR L639
    3 566 MARSDEN FARMS LTD, SHEFFIELD LILEY QUEEN L013
    LOT CLASS 6A – HEIFER CALF BORN BETWEEN 01/01/12 AND 28/02/12 ENTRY
    1 571 J & A PRICE, HEREFORD OAKCHURCH DARLENE M076
    2 572 B RONAN, APPLEBY JERUSALEM LADY JANE M215
    3 579 AR & JL DENNING, SOMERSET TEMPLE FAIR MAIDEN M524
    4 568 R McNEIL, AUCHTERARDER KINCARDINE CASTLE PAM M848
    5 575 C S PAGE, BROUGH FOULNESS NIPPER M081
    LOT CLASS 6B – HEIFER CALF BORN BETWEEN 01/03/12 AND 31/03/12 ENTRY
    1 586 BLACKFORD FARMS LTD, DUNBLANE BALHALDIE ERICA FAITH M606
    2 582 C RODGER, RUTHWELL COMLONGON JODY M003
    3 583 S & S MEDLEY, THIRSK SAVILLE FRANCIS M038
    4 588 AM WOODWARD, GOOLE HOLYROOD ELLIE M020
    LOT  CLASS 6C – HEIFER CALF BORN 01/04/12 ONWARDS ENTRY
    1 589 J RETTIE, ALLOA HILLFOOTS TIDY BEE M175
    2 595 B RONAN, APPLEBY JERUSALEM DUCHESS M237
    3 593 C RODGER, RUTHWELL COMLONGON BEAUTY M006
    4 590 W & D McLAREN, AUCHTERARDER NETHERTON KARAMA M675
    5 600 LAKEWOOD STUD, LONGWHITTON LAKEWOOD MISTRESS POLLY M139
    6 596 D & PA EVANS, MIDDLEBOROUGH TREE BRIDGE POLLY PRIDE M380
    LOT CLASS 7 – PAIRS ENTRY
    1 611 LAKEWOOD STUD
    2 610 B RONAN
    3 612 A M WOODWARD
    4 603 D & PA EVANS
    BULL CALF CHAMPION
    521 A CLARK & SONS, CUMNOCK DUNCANZIEMERE EVOLUTION M003
    RESERVE BULL CALF CHAMPION
    554 C S ADDISON, BERWICK UPON TWEED CASTLEGATE EDWIN M053
    HEIFER CALF CHAMPION
    586 BLACKFORD FARMS LTD, DUNBLANE BALHALDIE ERICA FAITH M606
    RESERVE HEIFER CALF CHAMPION
    571 J & A PRICE, HEREFORD OAKCHURCH DARLENE M076
    CALF CHAMPION
    586 BLACKFORD FARMS LTD, DUNBLANE BALHALDIE ERICA FAITH M606
    FEMALE CHAMPION
    555 W & D McLAREN, AUCHTERARDER NETHERTON BLACKBIRD K544
    RESERVE FEMALE CHAMPION
    561 K MOORES, LIVERPOOL THE MOSS ETHNA L097
    MALE CHAMPION
    502 A HOUSTON, GRETNA GRETNAHOUSE BLACKSMITH L500
    RESERVE MALE CHAMPION
    512 G BERSEY, CORNWALL LYNHER VALLEY ELTIEMPOTEMPESTUOSO LO64
    YEARLING CHAMPION
    561 K MOORES, LIVERPOOL THE MOSS ETHNA L097
    RESERVE YEARLING CHAMPION
    502 A HOUSTON, GRETNA GRETNAHOUSE BLACKSMITH L500

    BEEF SHORTHORN OPEN CALF SHOW

    November 1, 2012

    Judge: Mr Andrew Robinson

    Morrisons Farm, Dumfries House, Cumnock, Ayrshire 

    Overall Champion Pode Hole Rita Flora from H Horrell

    LOT CLASS 1 – BULL CALF BORN BETWEEN 01/09/11 AND 31/012/11 ENTRY
    NO ENTRIES
    LOT CLASS 2A – BULL CALF BORN BETWEEN 01/01/12 AND 31/03/12 ENTRY
    1 813 H HORRELL, PETERBOROUGH PODEHOLE FINANCIER
    2 805 H HORRELL, PETERBOROUGH PODEHOLE FENMAN
    3 802 CHESTERHALL PARKS FARM, LANARKSHIRE GREGORS FERNANDO
    4 804 THE HON G TURTON, NORTH YORKSHIRE FRIGATE OF UPSALL
    5 808 D DICKIE, DUMFRIESSHIRE KNOCKENJIG FEARLESS
    LOT CLASS 2B – BULL CALF BORN ON OR AFTER 01/04/12 ENTRY
    1 819 J P RAMSAY, AYRSHIRE MILLERSTON FULLTHROTTLE
    2 815 H HORRELL, PETERBOROUGH PODEHOLE FOREMAN
    3 814 CHESTERHALL PARKS FARM, LANARKSHIRE GREGORS FERGUS
    4 822 BLACKFORD FARMS LTD, BALHALDIE QUOIGGS FEROCIOUS TIGER
    5 818 C & P TIMBURY, BOSTON OSBERTON ROYAL WAGTAIL
    LOT CLASS 3 – HEIFER CALF BORN BETWEEN 01/09/11 AND 31/12/11 ENTRY
    1 824 THE HON G TURTON, NORTH YORKSHIRE JILT X795 OF UPSALL
    2 823 H HORRELL, PETERBOROUGH PODEHOLE ROTHES EMMA
    LOT CLASS 4A – HEIFER CALF BORN BETWEEN 01/01/12 AND 31/03/12 ENTRY
    1 828 H HORRELL, PETERBOROUGH PODEHOLE RITA FLORA
    2 827 BRENDA WEAR, BRISTOL REDHILL CP LOVELY
    3 826 MR & MRS B LANDERS, WIGTOWNSHIRE CAIRNSMORE FLAVIA CARA
    4 833 C LOWTHER, CUMBRIA LOWTHER CROCUS
    5 825 THE HON G TURTON, NORTH YORKSHIRE CLIPPER X809 OF UPSALL
    LOT CLASS 4B – HEIFER CALF BORN ON OR AFTER 01/04/12 ENTRY
    1 840 H HORRELL, PETERBOROUGH PODEHOLE GYPSY FREESIA
    2 834 J P RAMSAY, AYRSHIRE MILLERSTON AUGUSTA FOXY
    3 837 J W FRAME, LANARKSHIRE GALLA FRANCES
    4 841 BRENDA WEAR, BRISTOL REDHILL THRASHERS LOVELY
    5 838 R & C RETTIE, CLACKMANNANSHIRE ABERDONA DUCHESS FANCY PANTS
    LOT CLASS 5 – YOUNG HANDLER 16 YEARS AND UNDER ENTRY
    1 JOHN MCCULLOCH
    2 EILIDH RAMSAY
    3 KATIE LANDERS
    4 BETH HARVEY
    LOT CLASS 6 – YOUNG HANDLER 17 – 21 YEARS ENTRY
    1 SOPHIE HARVEY
    2 MATTHEW THOMPSON
    OVERALL CHAMPION
    828 H HORRELL, PETERBOROUGH PODEHOLE RITA FLORA
    RESERVE OVERALL CHAMPION
    824 THE HON G TURTON, NORTH YORKSHIRE JILT X795 OF UPSALL
    OVERALL CHAMPION HANDLER
    JOHN MCCULLOCH
    RESERVE CHAMPION HANDLER
    SOPHIE HARVEY

    BORDER BRITISH BLUE CLUB OPEN CALF SHOW RESULTS

    November 1, 2012

    Judge: Dylan Rees – Blue Stone Herd

    Llwynihirion, Brynberian, Crymych, Dyfed 

    Reserve Overall Champion Glenpark Greengrass from K Preston, Wigtownshire

    LOT CLASS 1 – BULL CALF BORN BETWEEN 01/10/11 AND 31/12/11 ENTRY
    1 856 K PRESTON, WIGTOWNSHIRE GLENPARK GREENGRASS ET
    2 854 A E NEACHELL, STAFFORDSHIRE CROMWELL GUNNER
    3 853 A PRICE, KENT BEDGEBURY GOOGLE
    4 855 SM MASON, LANCASTER KEASDEN HEAD GUINESS
    5 851 JE BELLAS & SON, CUMBRIA CROFTENDS GENERAL
    LOT CLASS 2 – BULL CALF BORN BETWEEN 01/01/12 AND 31/01/12 ENTRY
    1 860 REDHEAD & WATSON, BERWICK-UPON-TWEED TWEEDDALE HAMLET
    2 857 R KENNEDY, AYRSHIRE OVERTON HAMISH
    3 858 WR & WW JONES, POWYS TANAT HARVEY
    4 861 A E NEACHELL, STAFFORDSHIRE CROMWELL HOFF
    5 862 A E NEACHELL, STAFFORDSHIRE CROMWELL HERCULES
    LOT CLASS 3 – BULL CALF BORN BETWEEN 01/02/12 AND 31/03/12 ENTRY
    1 864 JB BOWNESS, CUMBRIA BANK LANE HARLIQUIN
    2 863 A E NEACHELL, STAFFORDSHIRE CROMWELL HUMMER
    3 865 A PRICE, KENT BEDGEBURY HULK
    4 866 A & C S COMRIE, LANARK STONEBYRES HARTLEY
    5 867 A & C S COMRIE, LANARK STONEBYRES HOGAN
    LOT CLASS 4 – BULL CALF BORN BETWEEN 01/04/12 AND 30/06/12 ENTRY
    1 870 WR & WW JONES, POWYS TANAT HALFPENNY
    2 869 REDHEAD & WATSON, BERWICK-UPON-TWEED TWEEDDALE HORNBY
    3 871 REDHEAD & WATSON, BERWICK-UPON-TWEED TWEEDDAL HUMMER
    4 868 A & C S COMRIE, LANARK STONEBTRES HERCULES
    5 872 J MACKAY, GLASGOW HARELAW HOFFMAN
    LOT CLASS 5 – HEIFER CALF BORN BETWEEN 01/10/11 AND 31/12/11 ENTRY
    1 874 S O’KANE & K LAWRENCE, NORTHERN IRELAND KEADYVIEW GORGEOUS
    2 878 S MASON, LANCASTER KEASDEN HEAD GRACIES CARLIERRE
    3 880 D WATRET, DUMFRIES CRIFFEL VIEW GRACIOUS
    LOT CLASS 6 – HEIFER CALF BORN BETWEEN 01/01/12 AND 31/01/12 ENTRY
    1 884 A E NEACHELL, STAFFORDSHIRE CROMWELL HENRIETTA
    2 887 WR & WW JONES, POWYS TANAT HARMONY
    3 888 A E NEACHELL, STAFFORDSHIRE CROMWELL HARRIET
    4 883 A E NEACHELL, STAFFORDSHIRE CROMWELL HARLIE
    LOT CLASS 7 – HEIFER CALF BORN BETWEEN 01/02/12 AND 29/02/12 ENTRY
    1 894 J B BOWNESS, CUMBRIA BANK LANE HOITY TOITY
    2 889 A PRICE, KENT BEDGEBURY HUMBUG
    3 895 J A MCGARVA, LANARKSHIRE ABINGTON HEIDI
    4 896 J A MCGARVA, LANARKSHIRE ABINGTON HARRIET
    LOT CLASS 8  – HEIFER CALF BORN BETWEEN 01/03/12 AND 30/06/12 ENTRY
    1 897 REDHEAD & WATSON, BERWICK-UPON-TWEED TWEEDDALE HEATHER
    2 898 REDHEAD & WATSON, BERWICK-UPON-TWEED TWEEDDALE HAWKEYE
    3 901 RS & CL PATTINSON, ROADHEAD KELOWNA HONEYBADGER
    4 900 A & CS COMRIE, LANARK STONEBYRES HEIDI
    LOT CLASS 9  – PROGENY GROUP (2 ANIMALS BY THE SAME SIRE BUT OUT OF DIFFERENT DAMS
    1 860 & 897 REDHEAD & WATSON, BERWICK-UPON-TWEED
    2 878 & 888 SM MASON, LANCASTER & A E NEACHELL & SON
    3 898 & 871 REDHEAD & WATSON, BERWICK-UPON-TWEED
    4 866 & 900 A & CS COMRIE
    5 895 & 896 J A MCGARVA, LANARKSHIRE
    LOT CLASS 10  – YOUNG HANDLERS
    1 851 JOSH BELLAS, CUMBRIA
    2 864 HOLLY BELLAS, CUMBRIA
    3 901 JOE PATTINSON, ROADHEAD
    4 867 ROSS COMRIE, LANARK
    5 868 SARAH COMRIE, LANARK
    MALE CHAMPION
    856 K PRESTON, WIGTOWNSHIRE GLENPARK GREENGRASS ET
    RESERVE MALE CHAMPION
    860 REDHEAD & WATSON, BERWICK-UPON-TWEED TWEEDDALE HAMLET
    FEMALE CHAMPION
    897 REDHEAD & WATSON, BERWICK-UPON-TWEED TWEEDDALE HEATHER
    RESERVE FEMALE CHAMPION
    874 S O’KANE & K LAWRENCE, NORTHERN IRELAND KEADYVIEW GORGEOUS
    OVERALL CHAMPION
    897 REDHEAD & WATSON, BERWICK-UPON-TWEED TWEEDDALE HEATHER
    RESERVE OVERALL CHAMPION
    856 K PRESTON, WIGTOWNSHIRE GLENPARK GREENGRASS ET
    BEST ANIMAL OPPOSITE SEX TO CHAMPION
    856 K PRESTON, WIGTOWNSHIRE GLENPARK GREENGRASS ET
    OVERALL BREEDERS POINTS
    REDHEAD & WATSON, BERWICK-UPON-TWEED
    RESERVE OVERALL BREEDERS POINTS
    A E NEACHELL, STAFFORDSHIRE
    PROGENY GROUP WINNER
    860 & 897 REDHEAD & WATSON, BERWICK-UPON-TWEED

    NATIONAL HEREFORD CALF SHOW 2012

    November 1, 2012

     Judge: Mr John McMordie 

    Solitude, Ballygowan, Co Down, Northern Ireland

     Female and Reserve Overall Champion Frenchstone P1 Boo from LR & AM Ayre

    LOT CLASS 1 – COMMERCIAL STEER OR HEIFER ENTRY
    1 701 DJ MARTIN, CO DOWN, N.IRELAND SNOOP DOG
    LOT CLASS 2 – PAIRS
    1 706 DE, ED AND AL JONES, CAERSWS
    2 703 JA CAMERON & SON, FIFE
    3 707 TD & WT LIVESEY, LEICESTER
    4 709 MISS H WHITTAKER, BERWICKSHIRE
    5 705 T & D HARRISON, MICKLEY
    LOT CLASS 3 – GROUP OF THREE BY THE SAME SIRE
    1 714 JA CAMERON & SON, LEVEN
    2 716 DE, ED & AL JONES, CAERSWS
    3 717 TD & WT LIVESEY, LEICESTER
    4 720A JW & B PROCTOR, LOCKERBIE
    LOT CLASS 4 – HEIFERS BORN ON OR AFTER 01/03/2012 ENTRY
    1 723 JA CAMERON & SON, FIFE BALDINNIE 1 CHICO 6TH
    2 721 JA CAMERON & SON, FIFE BALDINNIE 1 DOM LASS 15TH
    3 725 JM CANT & PARTNERS, ANGUS PANMURE 1 BLESSING J13
    4 724 M PATTERSON, CUMNOCK BARONY 1 AMBER J80
    LOT CLASS 5 – HEIFERS BORN JANUARY/FEBRUARY 2012 ENTRY
    1 728 MISS H WHITTAKER, BERWICKSHIRE COLEY 1 BUBBLES 249
    2 732 JM CANT & PARTNERS, ANGUS PANMURE 1 PLUM J11
    3 731 TD & WT LIVESEY, LEICESTER NORMANTON 1 BLEWIT 6TH
    LOT CLASS 6 – HEIFERS BORN NOVEMBER/DECEMBER 2011 ENTRY
    734 HP WHITTAKER, BERWICKSHIRE SPURSTOW 1 GEMSTONE 4TH
    LOT CLASS 7 – HEIFERS BORN OCTOBER 2011 ENTRY
    1 739 JA CAMERON & SON, FIFE BALDINNIE 1 DOM LASS 14TH
    2 738 TD & WT LIVESEY, LEICESTER NORMANTON 1 JEWS EAR 4TH
    3 741 TD & WT LIVESEY, LEICESTER NORTHMANTON 1 FISTULINA 4TH
    LOT CLASS 8 – HEIFERS BORN SEPTEMBER 2011 ENTRY
    1 749 LR & AM AYRE, DEVON FRENCHSTONE P. 1 BOO
    2 746 DE, ED & AL JONES, CAERSWS DENDOR 1 LILAC WINE 13TH
    3 751 JA CAMERON & SON, FIFE BALDINNIE 1 FLY 13TH
    4 743 T & D HARRISON, NORWOOD GREEN MALLOWBURN 1 JOLENE
    5 748 T & D HARRISON, NORWOOD GREEN MALLOWBURN 1 JOANIE
    LOT CLASS 9 – HEIFERS BORN JULY/AUGUST 2011 ENTRY
    1 756 HP WHITTAKER, CORNHILL ON TWEED SPURSTOW 1 YVETTE 2ND
    2 754 MISS H WHITTAKER, BERWICKSHIRE COLEY 1 EMERALD 245
    LOT CLASS 10 – BULLS BORN ON OR AFTER 01/03/2012 ENTRY
    1 759 JA CAMERON & SON, FIFE BALDINNIE 1 VICTORY
    2 760 W & R KEMP & SONS, BISHOP AUCKLAND AUCKLAND JAG 1167J
    3 762 HARVEY BROTHERS, GLASGOW HARVEYBROS 1 ISAAC
    4 761 JW & B PROCTER, LOCKERBIE GILMARTIN 1 JIGSAW
    LOT CLASS 11 – BULLS BORN JNUARY/FEBRUARY 2012 ENTRY
    1 764 TDJ RODERICK, REYNOLDSTON BRANGWYN 1 JUGGERNAUGHT
    2 766 TD & WT LIVESEY, LEICESTER NORMANTON NIERSTEINER
    3 767 JW & B PROCTER, LOCKERBIE GILMARTIN 1 JOCK
    4 765 BJ BOULTON, WEST YORKSHIRE STONER 1 LEWIS
    LOT CLASS 12 – BULLS BORN NOVEMBER/DECEMBER 2011 ENTRY
    1 772 LR & AM AYRE, DEVON FRENCEH P. 1 BILBOW
    2 770 TD & WT LIVESEY, LEICESTER NORMANTON 1 JUPITER
    3 768 DE, ED, AL JONES, CAERSWS DENDER 1 JUGERNAUT
    4 769 MISS H WHITTAKER, BERWICKSHIRE COLEY 1 JASPER
    LOT CLASS 13 – BULLS BORN OCTOBER 2011 ENTRY
    1 773 JM CANT & PARTNERS, ANGUS PANMURE 1 JOCK
    2 774 JRB WILSON & SONS, ROXBURGHSHIRE ROMANY 1 JUDGE A84 J49
    3 775 TD & WT LIVESEY, NORMANTON LE HEATH NORMANTON 1 JEEVES
    4 776 TDJ RODERICK, REYNOLDSTON BRANGWYN 1 JAGUAR
    LOT CLASS 14 – BULLS BORN SEPTEMBER 2011 ENTRY
    1 782 JRB WILSON & SONS, ROXBURGHSHIRE ROMANY 1 JUNIOR D1 J37
    2 781 JRB WILSON & SONS, ROXBURGHSHIRE ROMANY 1 JACKEL D1 J31
    3 784 JA CAMERON & SON, FIFE BALDINNIE 1 CONQUEROR
    4 783 DE, ED & AL JONES, CAERSWS DENDOR 1 JONAH
    5 786 DE, ED & AL JONES, CAERSWS DENDOR 1 JETHRO
    LOT CLASS 15 – BULLS BORN JULY/AUGUST 2011 ENTRY
    1 791 JM CANT & PARTNERS, ANGUS PANMURE 1 JAKE
    2 787 W & R KEMP & SONS, BISHOP AUCKLAND AUCKVALE JEWEL 1124H
    3 790 HP WHITTAKER, BERWICKSHIRE SPURSTOW 1 CRACKERJACK
    4 788 JW & B PROCTER, LOCKERBIE GILMARTIN 1 JOEL
    5 789 JW & B PROCTER, LOCKERBIE GILMARTIN 1 JOHN
    JUNIOR FEMALE CHAMPION
    723 JA CAMERON & SON, FIFE BALDINNIE 1 CHICO 6TH
    RESERVE JUNIOR FEMALE CHAMPION
    721 JA CAMERON & SON, FIFE BALDINNIE 1 DOM LASS 15TH
    INTERMEDIATE FEMALE CHAMPION
    739 JA CAMERON & SON, FIFE BALDINNIE 1 DOM LASS 14TH
    RESERVE INTERMEDIATE FEMALE CHAMPION
    734 HP WHITTAKER, BERWICKSHIRE SPURSTOW 1 GEMSTONE 4TH
    SENIOR FEMALE CHAMPION
    749 LR & AM AYRE, DEVON FRENCHSTONE P. 1 BOO
    RESERVE SENIOR FEMALE CHAMPION
    746 DE, ED & AL JONES, CAERSWS DENDOR 1 LILAC WINE 13TH
    OVERALL FEMALE CHAMPION
    749 LR & AM AYRE, DEVON FRENCHSTONE P. 1 BOO
    RESERVE OVERALL FEMALE CHAMPION
    723 JA CAMERON & SON, FIFE BALDINNIE 1 CHICO 6TH
    JUNIOR MALE CHAMPION
    759 JA CAMERON & SON, FIFE BALDINNIE 1 VICTORY
    RESERVE JUNIOR MALE CHAMPION
    764 TDJ RODERICK, REYNOLDSTON BRANGWYN 1 JUGGERNAUGHT
    INTERMEDIATE MALE CHAMPION
    772 LR & AM AYRE, DEVON FRENCHSTONE P. 1 BILBOW
    RESERVE INTERMEDIATE  MALE CHAMPION
    773 JM CANT & PARTNERS, ANGUS PANMURE 1 JOCK
    SENIOR MALE CHAMPION
    782 JRB WILSON & SONS, ROXBURGHSHIRE ROMANY 1 JUNIOR D1 J37
    RESERVE SENIOR MALE CHAMPION
    791 JM CANT & PARTNERS, ANGUS PANMURE 1 JAKE
    OVERALL MALE CHAMPION
    772 LR & AM AYRE, DEVON FRENCHSTONE P. 1 BILBOW
    RESERVE OVERALL MALE CHAMPION
    773 JM CANT & PARTNERS, ANGUS PANMURE 1 JOCK
    SUPREME CHAMPION
    772 LR & AM AYRE, DEVON FRENCHSTONE P. 1 BILBOW
    RESERVE SUPREME CHAMPION
    749 LR & AM AYRE, DEVON FRENCHSTONE P. 1 BOO

    BRITISH SIMMENTAL SOCIETY CALF SHOW JUDGING RESULTS

    November 1, 2012

    Judge: Mr Neil McGowan

    Inchead Farms, Alyth, Blairgowrie

    Overall Champion Denizes Trixie-Belle 6th from Michael Barlow

    LOT CLASS 1 – BULL CALF BORN BETWEEN 01/10/11 AND 31/10/11 ENTRY
    1 630 JIM & PATRICIA GOLDIE, DUMFIRES NEWBIEMAINS CHICAGO 11
    2 625 BG & L ALLAN, NEWTON STEWART GLENTURK COSWORTH 11
    3 629 J DAVID LOFTUS, PRESTON BLACKPOOL CHAZ 11
    4 624 A & K GAMBELL, JEDBURGH FARNELL CRAILING 11
    5 623 J A TALLENTIRE, APPLEBY SWINGLETREE CONNOR 11
    LOT CLASS 2 – BULL CALF BORN ON OR AFTER 01/01/2012 ENTRY
    1 636 D LOWERY, LANARK KEELDRUM DARIUS 12
    2 632 N & N GWYNNE, NEWTON STEWART CHESTERMANN DAFYDD 12
    3 633 N & N GWYNNE, NEWTON STEWART CHESTERMANN DARCY 12
    4 635 J DAVID LOFTUS, PRESTON BLACKPOOL DENNIS 12
    5 637 R McCULLOCH, WEST LOTHIAN OVERHILL HOUSE DATA 12
    LOT CLASS 3 – HEIFER CALF BORN BETWEEN 01/10/11 AND 31/10/11 ENTRY
    1 641 DL & S CURRIE, AYRSHIRE BRAEGARRIE CASSANDRA
    2 638 JIM & PATRICIA GOLDIE, DUMFRIES NEWBIEMAINS CALAMITY JANE
    3 642 DL & S CURRIE, AYRSHIRE BRAEGARRIE CAMILLA
    4 639 JIM & PATRICIA GOLDIE, DUMFRIES NEWBIEMAINS CLAIRE
    5 644 A JACK, LOCKERBIE COURANCE PAULINE 3RD
    LOT CLASS 4 – HEIFER CALF BORN ON OR AFTER 01/01/2012 ENTRY
    1 652 M A BARLOW, PRESTON DENIZES TRIXIE-BELLE 6TH
    2 645 JH & VG WOOD, PRESTON POPES NELLYS DARLING
    3 649 M A BARLOW, PRESTON DENIZES TONIA 4TH
    4 648 N & N GWYNNE, NEWTON STEWART CHESTERMANN RINGLEADER MIRANDA
    5 647 JIM & PATRICIA GOLDIE, DUMFRIES NEWBIEMAINS DESIGNER WAG
    LOT CLASS 5 – PAIR OF ANIMALS, ANY SEX FROM ONE BREEDER
    1 659 M A BARLOW, PRESTON
    2 660 DL & S CURRIE, AYRSHIRE
    LOT CLASS 6 – YOUNG HANDLERS AGED BETWEEN 10 AND 30
    1 ROBERT CURRIE, AYRSHIRE
    2 TOM PEILE, WIGTON
    3 NEIL GOLDIE, DUMFRIES
    4 DAFFYD JONES
    5 JACK PIELE, WIGTON
    CHAMPION
    652 M A BARLOW, PRESTON DENIZES TRIXIE-BELLE 6TH
    RESERVE CHAMPION
    641 DL & S CURRIE, AYRSHIRE BRAEGARRIE CASSANDRA