• Agri Expo 2018
  • Agri Expo 2017
  • Agri Expo 2016
  • Agri Expo 2015
  • Agri Expo 2014
  • Agri Expo 2013
  • Agri Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • Agri Expo
  • Agri Expo 2018
  • Agri Expo 2017
  • Agri Expo 2016
  • Agri Expo 2015
  • Agri Expo 2014
  • Agri Expo 2013
  • Agri Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • Aberdeen Angus Society Winter National Show

    Vendor Animal Name
    Placing CLASS 1A YEARLING BULL BORN 1ST JAN TO 31ST JULY 2014
    1 HW SCLATER, DENHEAD FARMS, DUNLUGAS, TURRIFF DEVERON LEGGAT
    2 A RENNIE, MOSSTONMUIR FARM, FORFAR, ANGUS MOSSTON MUIR EVANDER
    3 A CLARK & SONS, AVISYARD FARM, GLENMUIR WATER RD DUNCANZIEMERE PROUD IMPACT
    4 R MOORE, OAK FARM, 52 FEN LANE, KINGS LYNN, NORFOLK FENLAND MY PRIZE
    5 J M STEEL, WEST DRUMS FARM, BRECHIN, ANGUS WESTDRUMS PROUD IVAN
    6 MARSDENS FARMS LTD, LILEY FARM, LILEY LANE, NR SHEFFIELD LILEY EURO
    Placing CLASS 1B YEARLING BULL BORN 1ST AUG TO 31ST DEC 2014
    1 D & PA EVANS, TREE BRIDGE FARM, NUNTHORPE TREE BRIDGE PLYMOUTH
    2 BRAILES LIVESTOCK, ISALYN, MAIN STREET, UPPER BRAILES, BANBURY BRAILES EXTERMINATOR
    3 A RENNIE, MOSSTONMUIR FARM, FORFAR, ANGUS MOSSTON MUIR ELTORO
    4 AG HOUSTON AG, GRETNA HOUSE, GRETNA, DUMFRIESSHIRE GRETNAHOUSE KIND LAD
    Placing CLASS 2A BULL CALF BORN 1ST JAN TO 28 FEB 2015
    1 BS RONAN, JERUSALEM FARM, COLBY, APPLEBY JERUSALEM LORD HAMMURABI
    2 R & C RETTIE R & C, 3 ABERDONA MAINS, ALLOA RETTIES EUROMILLIONS
    3 R & C RETTIE R & C, 3 ABERDONA MAINS, ALLOA RETTIES LAZY RASCAL
    4 BS RONAN, JERUSALEM FARM, COLBY, APPLEBY JERUSALEM DIOR
    5 R & C RETTIE R & C, 3 ABERDONA MAINS, ALLOA RETTIES LONE RANGER
    6 M MCCORNICK, BORELAND FARM, KIRKCOWAN, NEWTON STEWART MCCORNICK ERIC
    Placing CLASS 2B BULL CALF BORN 1ST MAR TO 31 MAR 2015
    1 BS RONAN, JERUSALEM FARM, COLBY, APPLEBY JERUSALEM GALILEO
    2 HW SCLATER, DENHEAD FARMS, DUNLUGAS, TURRIFF DEVERON LOOKOUT
    3 DR W & M TAYLOR, CROOKHILL FARM, STOCKSFIELD CROOK HILL MR BANKS
    4 BK & JCM MUSK, 123 CARTER STREET, FORDHAM, ELY, CAMBRIDGESHIRE PARK WALL ROMEO
    5 D & PA EVANS, TREE BRIDGE FARM, NUNTHORPE TREE BRIDGE POLLAGH
    6 RH DICK & SONS, LOCHMAILING, AULDGIRTH, DUMFRIES HARDLAWBANK JACK ERIC
    Placing CLASS 2C BULL CALF BORN 1ST APR ONWARDS 2015
    1 BS RONAN, JERUSALEM FARM, COLBY, APPLEBY JERUSALEM FABERGE
    2 MESSRS GRAHAM, CARRUTHERS FARM, WATERBECK, LOCKERBIE CARRUTHERS PUNCH
    3 R ASHWORTH, SIBBERINGD BARN, HALF ACRE, BOLTON STONEYLANE WEFYN
    4 CJ COOKE, 216 NEW STREET, BLACKWOOD, BOLTON PIKEVIEW LORD HERCULES
    5 D & PA EVANS, TREE BRIDGE FARM, NUNTHORPE TREE BRIDGE PORTLAND
    Placing CLASS 3 HEIFER BORN 1 JAN TO 31 DEC 2013 WITH 1ST NATURAL CALF AT FOOT BORN IN 2015
    1 O TUNNEY, 4 LAWNSDALE, CUDDINGTON, NORTHWICH THE MOSS KRISPY GIRL
    Placing CLASS 4A HEIFER BORN 1 JAN TO 31 JULY 2014
    1 M & J O’HARA, PINNER PARK FARM, PINNER, MIDDLESEX GLENADE LADY HEATHER
    2 M MCCORNICK, BORELAND FARM, KIRKCOWAN, NEWTON STEWART MCCORNICK KERRY
    3 O TUNNEY, 4 LAWNSDALE, CUDDINGTON, NORTHWICH MORPHEUS LADY LUCK
    4 D RANKIN, KILMALUAG HOUSE, ISLE OF SKYE HILLFOOTS TIDY BEE
    5 R MOORE, OAK FARM, 52 FEN LANE, KINGS LYNN, NORFOLK TREE BRIDGE POLLY PRIDE
    6 K RENNIE, FIDDLEHILL FARM, FALKLAND, CUPAR, FIFE FIDDLEHALL ERIN
    Placing CLASS 4B HEIFER BORN 1 AUG TO 31 DEC 2014
    1 M & D STORY, HOBBIESBURN, LONGTOWN, CARLISLE BORDER LYNE JULIA
    Placing CLASS 5A/1 HEIFER BORN 1 JAN TO 28 FEB 2015
    1 C RODGER, 4 COMLONGON MAINS COTTAGE, CLARENCEFIELD COMLONGON JODY
    2 MARSDENS FARMS LTD, LILEY FARM, LILEY LANE, NR SHEFFIELD LILEY EYE SPY
    3 A HODGE, RULESMAINS FARM, DUNS, BERWICKSHIRE RULESMAINS KITTY
    4 N DOBSON, WEALD MOOR FARMS, WALL LANE, TELFORD COPPERIDGE LADY RUTH
    5 J DENNING, TEMPLE FARM, CHEDZOY, BRIDGWATER, SOMERSET TEMPLE ROSEBUD
    6 W & D MCLAREN, NETHERTON FARM, BLACKFORD,PERTH NETHERTON BLACKBIRD
    Placing CLASS 5A/2 HEIFER BORN 1 JAN TO 28 FEB 2015
    1 BS RONAN, JERUSALEM FARM, COLBY, APPLEBY JERUSALEM MISSIE
    2 MARSDENS FARMS LTD, LILEY FARM, LILEY LANE, NR SHEFFIELD LILEY KINANNIE R 173
    3 J WALSH, BUCKHURST FARM, WALMERSLEY, BURY BUCKHURST LADY HEATHER
    4 M & HD CURRIE, SKEWBRIDGE, MOUSWALD, DUMFRIES KINGHOLM EQUABLE
    5 J STEEL, WEST DRUMS FARM, BRECHIN, ANGUS WESTDRUMS EMMA
    6 A RENNIE, MOSSTONMUIR FARM, FORFAR, ANGUS MOSSTON MUIR EVITA
    Placing CLASS 5B HEIFER BORN 1 MAR TO 31 MAR 2015
    1 A SHUFFLEBOTHAM, HEATHFIELD FARM, SANDY LANE, NANTWICH CHEERBROOK ERILLA
    2 BS RONAN, JERUSALEM FARM, COLBY, APPLEBY JERUSALEM DUCHESS
    3 A CLARK & SONS, AVISYARD FARM, GLENMUIR WATER RD DUNCANZIEMERE EDWINA
    4 A SHUFFLEBOTHAM, HEATHFIELD FARM, SANDY LANE, NANTWICH CHEERBROOK MISS ESSENCE
    5 HW SCLATER, DENHEAD FARMS, DUNLUGAS, TURRIFF DEVERON LADY
    6 N DOBSON, WEALD MOOR FARMS, WALL LANE, TELFORD COPPERIDGE LADY RUTH
    Placing CLASS 5C HEIFER BORN 1 APR ONWARDS IN 2015
    1 R ASHWORTH RICHARD, SIBBERINGD BARN, HALF ACRE, BOLTON BLACKRODIAN EVITA
    2 O TUNNEY, 4 LAWNSDALE, CUDDINGTON, NORTHWICH MORPHEUS KRISTY
    3 W & S CHRYSTAL, WINGATE GRANGE FARM, WINGATE, CO DURHAM WINGATE GRANGE ESTELLA
    4  & PA EVANS D & PA, TREE BRIDGE FARM, NUNTHORPE TREE BRIDGE ERMINE
    5 J DENNING, TEMPLE FARM, CHEDZOY, BRIDGWATER, SOMERSET TEMPLE RENESME
    6 R ASHWORTH RICHARD, SIBBERINGD BARN, HALF ACRE, BOLTON STONEYLANE FLOWER
    Placing CLASS 6 PAIRS, ONE MALE, ONE FEMALE ALREADY SHOWN
    1 BS RONAN, JERUSALEM FARM, COLBY, APPLEBY
    2 D & PA EVANS, TREE BRIDGE FARM, NUNTHORPE
    3 C RODGER, 4 COMLONGON MAINS COTTAGE, CLARENCEFIELD
    4 J GLAVES, WINDYLEAS FARM, LONG LANE, EAST AYTON, SCARBOROUGH
    YEARLING MALE
    CHAMPION – 503 – HAMISH SCLATER – DEVERON LEGGAT 
    RESERVE – 511 – D EVANS – TREE BRIDGE PLYMOTH
    BULL CALF 
    CHAMPION – 525 – BRYAN S RONAN – JERUSALEM GALILEO
    RESERVE – 521 – BRYAN S RONAN – JERSUCALEM LORD HAMMURABI
    MALE CHAMPION
    CHAMPION – 503 – HAMISH W SCLATER – DEVERON LEGGAT
    RESERVE – 525 – BRYAN S RONAN – JERUSALEM GALILEO
    YEARLING FEMALE 
    CHAMPION – 548 – M & J OHARA – GLENADE LADY HEATHER
    RESERVE 547 – MARTIN MCCORNICK – MCCORNICK KERRY
    YEARLING CHAMPION
    CHAMPION – 503 – HAMISH SCLATER – DEVERON LEGGAT 
    RESERVE – 548 – M & J OHARA – GLENADE LADY HEATHER
    HEIFER CALF
    CHAMPION – 574 – A SHUFFLEBOTHAM – CHEERBROOK ERILLA
    RESERVE – 558 – C RODGER- COMLONGON JODY
    CALF CHAMPION
    CHAMPION – 525 – BRYAN S RONAN – JERUSALEM GALILEO
    RESERVE – 574 – A SHUFFLEBOTHAM – CHEERBROOK ERILLA
    FEMALE CHAMPION
    CHAMPION – 546 – O TUNNEY – THE MOSS KRISPY GIRL
    RESERVE – 548 – M & J OHARA – GLENADE LADY HEATHER