• Agri Expo 2018
  • Agri Expo 2017
  • Agri Expo 2016
  • Agri Expo 2015
  • Agri Expo 2014
  • Agri Expo 2013
  • Agri Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • Agri Expo
  • Agri Expo 2018
  • Agri Expo 2017
  • Agri Expo 2016
  • Agri Expo 2015
  • Agri Expo 2014
  • Agri Expo 2013
  • Agri Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • Other Classes and Championships

    Placing CLASS 29 – MULE LAMBS
    1 PS HOGGARTH, 40 GULDREY LANE, SEDBERGH
    2 A MAIN, BYERS FARM, BEWCASTLE
    3 OR & T HODGSON, LOWGARTHS FARM, KENDAL
    4 J & R GEARY, YEW TREE FARM, HANSLOPE, MILTON KEYNES
    5 T ELLIS, WOODSIDE, KENDAL
    6 K PORTEOUS, 1 BOLTON GRANGE COTT, RICHMOND
    7 IVANHOE LIVESTOCK, WYVILL GRANGE, BEDALE

     

    Placing CLASS 40 – SINGLE LAMB ANY BREED NOT SHOWN IN ANY OTHER CLASS
    1 HALL & SON R, INGLEWOOD EDGE, DALSTON
    2 BROWN AM & HV, BEECHWOOD HOUSE FARM, BEDALE
    3 WHARTON & SON JM, SNADE, DUNSCORE, DUMFRIES
    4 IVANHOE LIVESTOCK, WYVILL GRANGE, BEDALE
    5 ELLIOTT E, L & L, GLENHUSH
    6 BROWN HANNAH, DOVECOTE BARN, LEYBURN
    7 THOMPSON ANTONY, HIGHER BROACH FARM, COLNE, LANCS

     

    Placing CLASS 41 – PAIR OF MULE GIMMER LAMBS
    1 JACKSON GE, 22 MOUNT PLEASANT, HIGH BENTHAM
    2 WILSON JOHN & JANET DUNNING, 1 RUNLEY MILL, SETTLE
    3 WILSON JOHN & JANET DUNNING, 1 RUNLEY MILL, SETTLE
    4 ELLIOTT PHILIP, BANK HOUSE, MUNGRISEDALE
    5 MARSHALL FG, BUNKERHILL, BARNARD CASTLE
    6 JACKSON GE, 22 MOUNT PLEASANT, HIGH BENTHAM
    7 BATTY RICHARD, RED HILLS, SKELSMERGH, NR KENDAL
    PAIR OF CONTINENTAL/DOWN LAMBS
    CHAMPION – JT WHITEFORD, TERCROSSET FARM, BRAMPTON
    RESERVE – SKELTON HOLLY & APRIL, C/O INGLEWOOD EDGE, DALSTON
    PAIR OF HILL BRED LAMBS
    CHAMPION – HF HAMILTON, GLENMANNA, THORNHILL, DUMFRIES
    RESERVE – A MAIN, BYERS FARM, BEWCASTLE
    PAIR OF LAMBS BRED FROM HILL EWE
    CHAMPION – IVANHOE LIVESTOCK, WYVILL GRANGE, BEDALE
    RESERVE – J & D RICHARDSON, HOWEGILL, LAMPLUGH, WORKINGTON
    SUPREME CHAMPION 
    CHAMPION – JT WHITEFORD, TERCROSSET FARM, BRAMPTON
    RESERVE – SKELTON HOLLY & APRIL, C/O INGLEWOOD EDGE, DALSTON