• Agri Expo 2018
  • Agri Expo 2017
  • Agri Expo 2016
  • Agri Expo 2015
  • Agri Expo 2014
  • Agri Expo 2013
  • Agri Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • Agri Expo
  • Agri Expo 2018
  • Agri Expo 2017
  • Agri Expo 2016
  • Agri Expo 2015
  • Agri Expo 2014
  • Agri Expo 2013
  • Agri Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • British Blue Calf Show Results

    CLASS 1  MALE CALF BORN BETWEEN 01/10/15 AND 30/11/16
    PLACING EXHIBITOR ANIMAL NAME
    1st JH PEDLEY, OAK TREE FARM OAK TREE KILIMANJARO ET
    2nd DYLAN TOWNEND, QUARRY FARM CLIFFTOWN KRACKER
    3rd ROSS & ELAINE PATTINSON, TEMON FARM TOP SIDE KUPID
    4th T & A COCKBURN, KINGSIDE FARM KINGSIDE KOBEE ET
    5th RS & CL PATTINSON, KELOWNA, KINKRY HILL KELOWNA KAISER

     

    CLASS 2  MALE CALF BORN BETWEEN 01/12/15 AND 31/01/16
    PLACING EXHIBITOR ANIMAL NAME
    1st IAN MCGARVA, NETHER ABINGTON FARM ABINGTON LIONEL
    2nd WR & WW JONES,HENFACHE TANAT LIFTER ET
    3rd WR & WW JONES,HENFACHE TANAT LEGEND ET
    4th DEAN SAUNDERS, MAIDENLANDS TARN MAIDENLANDS KING KONG ET
    5th P & K BRANNEN, SCARTOP MOORSLEY KRIS

     

    CLASS 3  MALE CALF BORN BETWEEN 01/02/16 AND 31/05/16
    PLACING EXHIBITOR ANIMAL NAME
    1st A & CS COMRIE, THE BEECHES STONEBYRES LEVI
    2nd MISS CATRIN EDWARDS, PEN Y BRYN DYFFRYN LITTLE RASCAL ET
    3rd IP JONES, MAES TYDDYN MAES LIVEWIRE ET
    4th MATTHEW BENSON, HORRACE FARM MEWSTONE LEVI

     

    CLASS 4  FEMALE CALF BORN BETWEEN 01/10/15 AND 30/11/15
    PLACING EXHIBITOR ANIMAL NAME
    1st DEAN SAUNDERS, MAIDENLANDS TARN MAIDENLANDS KLOE ET
    2nd WR & WW JONES,HENFACHE TANAT KINDLE ET
    3rd WR & WW JONES,HENFACHE TANAT KIRA ET
    4th SHEILA MASON, KEASDEN HEAD KEASDEN HEAD K-IAN ET
    5th JOE PATTINSON, KELOWNA, KINKRY HILL KINKRY HILL KITKAT

     

    CLASS 5  FEMALE CALF BORN BETWEEN 01/12/15 AND 31/01/16
    PLACING EXHIBITOR ANIMAL NAME
    1st DLYAN TOWNEND, QUARRY FARM CLIFFTOWN LADYLUCK ET
    2nd IAN MCGARVA, NETHER ABINGTON FARM ABINGTON LUCY ET
    3rd HR & WJ MAUDSLEY, LITTLE BANK BUNGALOW LITTLEBANK KIMBERLEY
    4th ROSS & ELAINE PATTINSON, TEMON FARM TOP SIDE LEXI ET
    5th ROSS & ELAINE PATTINSON, TEMON FARM TOP SIDE KNOCK OUT ET

     

    CLASS 6 FEMALE CALF BORN BETWEEN 01/02/16 AND 28/02/16
    PLACING EXHIBITOR ANIMAL NAME
    1st DLYAN TOWNEND, QUARRY FARM CLIFFTOWN LUCKYSTAR ET
    2nd A & CS COMRIE, THE BEECHES STONEBYRES LEONA
    3rd JH PEDLEY, OAK TREE FARM OAK TREE LUCY
    4th JE BELLAS & SON, CROFT ENDS FARM CROFTENDS LOLA
    5th WR & WW JONES,HENFACHE TANAT LADY ET

     

    CLASS 7 FEMALE CALF BORN BETWEEN 01/03/16 AND 30/04/16
    PLACING EXHIBITOR ANIMAL NAME
    1st ROLY CARR, HOMILTON FARM HOMILTON LEXI
    2nd JH PEDLEY, OAK TREE FARM OAK TREE LIBERTY
    3rd IAN MCGARVA, NETHER ABINGTON FARM ABINGTON LUCKY GUESS ET
    4th IAN MCGARVA, NETHER ABINGTON FARM ABINGTON LOTTIE
    5th WR & WW JONES,HENFACHE TANAT LULU ET

     

    CLASS 8 YOUNG HANDLERS
    PLACING VENDOR
    1st HOLLIE BELLAS
    2nd MATTHEW BENSON
    3rd WILLIAM PEDLEY
    4th ROSS WATRET
    5th LEXI PATTINSON

     

    CLASS 9 PROGENY GROUP
    PLACING VENDOR
    1st A & CS COMRIE, THE BEECHES SIRE: KERSEY GERONIMO
    2nd JH PEDLEY, OAK TREE FARM SIRE: TWEEDDALE HAMISH
    3rd RS & CL PATTINSON, KELOWNA, KINKRY HILL SIRE: KERSEY GERONIMO

     

    MALE CHAMPION  
    IAN MCGARVA, NETHER ABINGTON FARM ABINGTON LIONEL

     

    MALE RESERVE CHAMPION
    A & CS COMRIE, THE BEECHES STONEBYRES LEVI

     

    FEMALE CHAMPION
    DLYAN TOWNEND, QUARRY FARM CLIFFTOWN LUCKYSTAR ET