• Agri Expo 2018
  • Agri Expo 2017
  • Agri Expo 2016
  • Agri Expo 2015
  • Agri Expo 2014
  • Agri Expo 2013
  • Agri Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • Agri Expo
  • Agri Expo 2018
  • Agri Expo 2017
  • Agri Expo 2016
  • Agri Expo 2015
  • Agri Expo 2014
  • Agri Expo 2013
  • Agri Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • RESULTS – Aberdeen Angus National Show

     

    CLASS 1A YEARLING BULL BORN 1ST JAN TO 31ST JULY 2016
    PLACING EXHIBITOR ANIMALS NAME
    1 MARTIN R MCCORNICK,  NEWTON STEWART MCCORNICK KERRY’S BOY
    2 HW SCLATER, TURRIFF DEVERON ELDON
    3 JR GALLOWAY,  PERTHSHIRE CARDONA EDWIN S001
    4 DAVID RAEBURN,  LETHAM BLELACK TOPBOY
    5 ROBBIE MOORE,  KINGS LYNN FENLAND ENDURANCE
    6 A MYLIUS & PARTNERS, NEWPORT ON TAY ST FORT PHAROAH

     

    CLASS 1B YEARLING BULL BORN 1ST AUG TO 31ST DEC 2016
    PLACING EXHIBITOR ANIMALS NAME
    1 A MYLIUS & PARTNERS, NEWPORT ON TAY ST FORT EARL PHOENIX
    2 CR GRAHAM, LOCKERBIE CARRUTHERS JON ERIC
    3 JOHN HADWIN, BROUGHTON IN FURNESS AULTHURSTSIDE DRUMBEAT

     

    CLASS 2A(1) BULL CALF BORN 1ST JAN TO 28 FEB 2017
    PLACING EXHIBITOR ANIMALS NAME
    1 TEMPLE FARM (CHEDZOY) LTD,  SOMERSET TEMPLE JUPITER ERIC
    2 JOHN HADWIN, BROUGHTON IN FURNESS AULTHURSTSIDE DRUM MAJOR
    3 COLIN RODGER, CLARENCEFIELD COMLONGON JULIUS ERIC
    4 DONALD RANKIN, ISLE OF SKYE KILMALUAG ERISKAY
    5 LYNHER VALLEY ABERDEEN ANGUS, DOWNDERRY LYNHER VALLEY ENYMEENYMINYMOW
    6 TEMPLE FARM (CHEDZOY) LTD, SOMERSET TEMPLE ROOSEVELT

     

    CLASS 2A(2) BULL CALF BORN 1ST JAN TO 28 FEB 2017
    PLACING EXHIBITOR ANIMALS NAME
    1 A SHUFFLEBOTHAM,  NANTWICH CHEERBROOK LUTHER
    2 BK & JCM MUSK, BURY ST EDMONDS PARK WALL PETER PAN
    3 CR GRAHAM,  LOCKERBIE CARRUTHERS EDEN PARK
    4 R & C RETTIE, PERTH RETTIES LOVEABLE ROGUE
    5 DANIEL WHITEFORD, SCREMERSTON BOREWELL PARKER
    6 A HODGE, BERWICKSHIRE RULESMAINS BEASTIE

     

    CLASS 2B BULL CALF BORN 1ST MAR TO 31 MAR 2017
    PLACING EXHIBITOR ANIMALS NAME
    1 TEMPLE FARM (CHEDZOY) LTD, SOMERSET TEMPLE PRIME TIME
    2 DANIEL WHITEFORD, SCREMERSTON BOREWELL EXOCET

     

    CLASS 2C(1) BULL CALF BORN 1ST APR ONWARDS 2017
    PLACING EXHIBITOR ANIMALS NAME
    1 HANNAH HEEREMA, INVERNESSHIRE BALAVIL HOUSE POSTMAN
    2 HW SCLATER, TURRIFF DEVERON ROCKSTAR
    3 R & C RETTIE, PERTH RETTIES LUCKY RASCAL
    4 DANIEL WHITEFORD, SCREMERSTON BOREWELL ERNIE
    5 OWEN TUNNEY, CHESHIRE MORPHEUS KING

     

    CLASS 2C(2) BULL CALF BORN 1ST APR ONWARDS 2017
    PLACING EXHIBITOR ANIMALS NAME
    1 HANNAH HEEREMA, INVERNESSHIRE
    2 ALISTAIR CLARK & SON,  CUMNOCK DUNCANZIEMERE JUDGE
    3 DR WILLIAM & MRS MARGARET TAYLOR,  STOCKSFIELD CROOK HILL RED BAROLO
    4 JR GALLOWAY, PERTHSHIRE CARDONA EDWIN
    5 COLIN RODGER, DUMFRIES COMLONGON ESCOBAR

     

    CLASS 3 HEIFER BORN 1 JAN TO 31 DEC 2015 WITH 1ST NATURAL CALF AT FOOT BORN IN 2017
    PLACING EXHIBITOR ANIMALS NAME
    1 JR GALLOWAY, PERTHSHIRE CARDONA JEWEL ERICA
    2 JOHN WALSH, LANCS BUCKHURST LADY HEATHER R154

     

     

    CLASS 4A HEIFER BORN 1 JAN TO 31 JULY 2016
    PLACING EXHIBITOR ANIMALS NAME
    1 WD ALLEN, ALNWICK STOUPHILL PATSY
    2 DONALD RANKIN, ISLE OF SKYE KILMALUAG ETTA
    3 JOHN WALSH,  LANCS BUCKHURST JURY ERICA
    4 DONALD RANKIN, ISLE OF SKYE KILMALUAG LADY ISABELLE
    5 JR GALLOWAY, PERTHSHIRE CARDONA JEWELIOT ERICA
    6 BRAILES LIVESTOCK, UPPER BRAILES RAWBURN MISS ESSENCE

     

    CLASS 4B HEIFER BORN 1 AUG TO 31 DEC 2016
    PLACING EXHIBITOR ANIMALS NAME
    1 D & PA EVANS, NUNTHORPE TREE BRIDGE POLLY PERKINS
    2 D & PA EVANS, NUNTHORPE TREE BRIDGE JENA
    3 J & A PRICE, HEREFORD OAKCHURCH DELIA S266
    4 MARTIN R MCCORNICK, NEWTON STEWART MCCORNICK KERRY S326
    5 R & C RETTIE, PERTH RETTIES DIANA

     

    CLASS 5A HEIFER BORN 1 JAN TO 28 FEB 2017
    PLACING EXHIBITOR ANIMALS NAME
    1 R & C RETTIE, PERTH RETTIES RUISSEAU
    2 R & C RETTIE, PERTH RETTIES LADY ROSE
    3 A HODGE,  BERWICKSHIRE RULESMAINS KERRY
    4 TEMPLE FARM (CHEDZOY) LTD, SOMERSET TEMPLE ROSETTE
    5 MARTIN R MCCORNICK, NEWTON STEWART MCCORNICK KERRY S329
    6 COLIN RODGER, CLARENCEFIELD COMLONGON JODY

     

    CLASS 5B HEIFER BORN 1 MAR TO 31 MAR 2017
    PLACING EXHIBITOR ANIMALS NAME
    1 OWEN TUNNEY, CHESHIRE MORPHEUS ROSEBUD
    2 HANNAH HEEREMA, INVERNESSHIRE BALAVIL HOUSE TOP LASS
    3 A SHUFFLEBOTHAM,  NANTWICH CHEERBROOK MISS ESSENTIAL
    4 ALISTAIR CLARK & SON, CUMNOCK DUNCANZIEMERE JODY
    5 R & C RETTIE, PERTH RETTIES PAM
    6 HW SCLATER,  TURRIFF DEVERON JILL ERICA

     

    CLASS 5C HEIFER BORN 1 APR ONWARDS IN 2017
    PLACING EXHIBITOR ANIMALS NAME
    1 HW SCLATER, TURRIFF DEVERON ESTORELLA
    2 HANNAH HEEREMA, INVERNESSHIRE BALAVIL HOUSE MISS BANGLE
    3 JR GALLOWAY, PERTHSHIRE CARDONA JILL
    4 TEMPLE FARM (CHEDZOY) LTD,  BRIDEWATER, SOMERSET TEMPLE LOLLY TOP
    5 D & PA EVANS,NUNTHORPE TREE BRIDGE ETHEL
    6 DONALD RANKIN,  ISLE OF SKYE KILMALUAG LADY RUTH

     

    CLASS 6 PAIRS, ONE MALE, ONE FEMALE ALREADY SHOWN
    PLACING EXHIBITOR ANIMALS NAME
    1 HW SCLATER, TURRIFF
    2 HANNAH HEEREMA, INVERNESSHIRE
    3 R & C RETTIE, PERTH
    4 TEMPLE FARM (CHEDZOY) LTD, SOMERSET
    5 JR GALLOWAY, PERTHSHIRE
    6 W & M TAYLOR, STOCKSFIELD RED BAROLO & BELLE

     

    YEARLING MALE CHAMPION – MARTIN R MCCORNICK MCCORNICK KERRY’S BOY
    RESERVE – HW SCLATER DEVERON ELDON

     

    BULL CALF CHAMPION – TEMPLE FARM (CHEDZOY) LTD TEMPLE JUPITER ERIC
    RESERVE – ANDREW SHUFFLEBOTHAM CHEERBROOK LUTHER

    Bull Calf Champion Temple Jupiter EricReserve Bull Calf Cheerbrook Luther

    MALE CHAMPION – MARTIN R MCCORNICK MCCORNICK KERRY’S BOY
    RESERVE – HW SCLATER DEVERON ELDON

    Male Champion McCornicks Kerry’s Boy

    Reserve Male Champion Deveron Eldon

    YEARLING FEMALE CHAMPION – WD ALLEN STOUPHILL PATSY
    RESERVE – MESSRS D EVANS TREE BRIDGE POLLY PERKINS

    Yearling Female Champion Stouphill PatsyReserve Female Yearling Champion Tree Bridge Polly Perkins

    YEARLING CHAMPION – MARTIN R MCCORNICK MCCORNICK KERRY’S BOY
    RESERVE – WD ALLEN STOUPHILL PATSY

     

    HEIFER CALF CHAMPION – R & C RETTIE RETTIES RUISSEAU
    RESERVE – HW SCLATER DEVERON ESTORELLA

    Heifer Calf Champion Retties RuisseauReserve Heifer Champion Deveron Estorella

    CALF CHAMPION – TEMPLE FARM (CHEDZOY) LTD TEMPLE JUPITER ERIC
    RESERVE – R & C RETTIE RETTIES RUISSEAU

    Calf Champion Temple Jupiter EricReserve Champion Retties Ruisseau

    FEMALE CHAMPION – WD ALLEN STOUPHILL PATSY
    RESERVE – MESSRS D EVANS TREE BRIDGE POLLY PERKINS

    Female Champion Stouphill PatsyReserve Female Champion Tree Bridge Polly Perkins

    OVERALL CHAMPION – MARTIN R MCCORNICK MCCORNICK KERRY’S BOY
    RESERVE – WD ALLEN STOUPHILL PATSY

    Male Champion McCornicks Kerry’s BoyReserve Male Champion Deveron Eldon