• Agri Expo 2018
  • Agri Expo 2017
  • Agri Expo 2016
  • Agri Expo 2015
  • Agri Expo 2014
  • Agri Expo 2013
  • Agri Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • Agri Expo
  • Agri Expo 2018
  • Agri Expo 2017
  • Agri Expo 2016
  • Agri Expo 2015
  • Agri Expo 2014
  • Agri Expo 2013
  • Agri Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • RESULTS – Simmental Calf Show

    CLASS 1 BULL CALF BORN ON OR BETWEEN 1/08/17 AND 15/09/17
    Sponsored by TW Relphs, Penrith
    PLACING EXHIBITOR ANIMAL NAME
    1 BORLASE MESSRS J&B, SACOMBE HILL FARM, NR HERTFORD SACOMBE IMPECCABLE
    2 GWYNNE FRANK, CASTLEWIGG FARM, WHITHORN, NEWTON STEWART CASTLEWIGG IFAN
    3 LOFTUS JD, MOUNT FARM, SINGLETON, BLACKPOOL BLACKPOOL IVANHOE
    BORLASE MESSRS J&B, SACOMBE HILL FARM, NR HERTFORD SACOMBE ISAAC
    CLASS 1 – SACOMBE IMPECCABLE
    CLASS 2 BULL CALF BORN ON OR BETWEEN 16/09/17 AND 31/12/2017
    Sponsored by H Pigney & Son, Agricultural Engineers
    PLACING EXHIBITOR ANIMAL NAME
    1 GWYNNE DAFYDD, CASTLEWIGG FARM, WHITHORN, NEWTON STEWART CASTLEGWYNNE INVINCIBULL
    2 LOFTUS JD, MOUNT FARM, SINGLETON, BLACKPOOL BLACKPOOL IRONBRU
    3 LOWRY DAVID, NEWSTEADINGS FARM, CARTLAND, LANARK KEELDRUM ICON
    4 LOWRY DAVID, NEWSTEADINGS FARM, CARTLAND, LANARK KEELDRUM IMPRESSIVE
    CLASS 2 – CASTLEGWYNNE INVINCIBULL
    CLASS 3 BULL CALF BORN ON OR BETWEEN 01/01/18 AND 15/03/18
    Sponsored by Starlyne Feed Ltd
    PLACING EXHIBITOR ANIMAL NAME
    1 PENNINGTON LES, LITTLE HAIGH FARM, MOSSLEY, ASHTON ON LYNE PENTON JOLLY
    2 STORERSMITH SIMMENTALS, SPATH FARMHOUSE, ASHBOURNE STORERSMITH JUMANJI
    3 STEELE AK & RJ, RED HOUSE FARM, WEETON HALL, EAST YORKSHIRE WEETON JACKPOT
    CLASS 3 – PENTON JOLLY
    CLASS 4 BULL CALF BORN ON OR AFTER  16/03/18
    Sponsored by Newbie Mains Simmentals
    PLACING EXHIBITOR ANIMAL NAME
    1 BORLASE MESSRS J&B, SACOMBE HILL FARM, NR HERTFORD SACOMBE JAEGERBOMB
    CLASS 4 – SACOMBE JAEGERBOMB
    CLASS 5 HEIFER CALF BORN ON OR BETWEEN 01/08/17 AND 15/09/17
    Sponsored by Aspatria Farmers
    PLACING EXHIBITOR ANIMAL NAME
    1 BARLOW BROTHERS, LITTLEWOOD HALL FARM, CROSTON DENIZES EVES BEAUTY
    2 LOFTUS JD, MOUNT FARM, SINGLETON, BLACKPOOL BLACKPOOL IRMA
    CLASS 5 – DENIZES EVES BEAUTY
    CLASS 6 HEIFER CALF BORN ON OR BETWEEN 16/09/17 AND 31/12/2017
    Sponsored by Genus
    PLACING EXHIBITOR ANIMAL NAME
    1 STORERSMITH SIMMENTALS, SPATH FARMHOUSE, ASHBOURNE STORERSMITH ISLA
    2 GWYNNE FRANK, CASTLEWIGG FARM, WHITHORN, NEWTON STEWART CASTLEWIGG EMPIRE GIRLIE
    3 STEELE AK & RJ, RED HOUSE FARM, WEETON HALL, EAST YORKSHIRE WEETON WISTERIA’S IVY
    4 BORLASE MESSRS J&B, SACOMBE HILL FARM, NR HERTFORD SACOMBE ION-BOUQUETTE
    CLASS 6 – STORERSMITH ISLA
    CLASS 7 HEIFER CALF BORN ON OR BETWEEN 01/01/18 AND 15/03/18
    Sponsored by Mole Country Stores
    PLACING EXHIBITOR ANIMAL NAME
    1 LEEDHAM AJ & YA, ROWAN FARM, LOCKTON, PICKERING GRANGEWOOD DIAMONDS JOY
    2 LOFTUS JD, MOUNT FARM, SINGLETON, BLACKPOOL BLACKPOOL JEMMA
    3 BORLASE MESSRS J&B, SACOMBE HILL FARM, NR HERTFORD PERRYWOOD JASMINE
    4 STORERSMITH SIMMENTALS, SPATH FARMHOUSE, ASHBOURNE STORERSMITH JIGSAW
    CLASS 7 – GRANGEWOOD DIAMONDS JOY
    CLASS 8 HEIFER BORN ON OR AFTER 16TH MARCH 2018
    Sponsored by Storersmith Simmnetals
    PLACING EXHIBITOR ANIMAL NAME
    1 BARLOW BROTHERS, LITTLEWOOD HALL FARM, CROSTON ASHLAND LUCY JEZEBEL
    2 BORLASE MESSRS J&B, SACOMBE HILL FARM, NR HERTFORD SACOMBE JOSIE-BOUQUETTE
    3 BORLASE MESSRS J&B, SACOMBE HILL FARM, NR HERTFORD SACOMBE HAWAII’S JESSICA
    CLASS 8 – ASHLAND LUCY JEZEBEL
    CLASS 12 PAIR OF ANIMALS
    Sponsored by Lowther Arms, Hackthorpe
    PLACING EXHIBITOR
    1 BORLASE MESSRS J&B, SACOMBE HILL FARM, NR HERTFORD
    2 STORERSMITH SIMMENTALS, SPATH FARMHOUSE, ASHBOURNE
    3 LOFTUS JD, MOUNT FARM, SINGLETON, BLACKPOOL
    Winning Pair
      CLASS 13 YOUNG HANDLERS
      Sponsored by Scotpen
    PLACING EXHIBITOR
    1 MILLIE HENDY
    2 FRANK GWYNNE
    3 DAFYDD GWYNNE
    4 KATIE STEELE
    BEST YOUNG HANDLER – MILLIE HENDRY
    Senior Champion – Storersmith Simmentals (Class 6) Storersmith Isla
    Reserve – Barlow Bros (Class 5) Denizes Eves Beauty
    Senior Champion – Storersmith Isla
    Senior Championship
    Junior Champion –  Barlow Bros (Class 8) Ashland Lucy Jezebel
    Reserve – AJ & YA Leedham (Class 7) Grangewood Diamonds Joy
    Junior Champion – Ashland Lucy Jezebel
    Junior Championship
    Overall Champion – Storersmith Simmentals Class 6) Storersmith Isla
    Reserve – Barlow Bros (Class 5) Denizes Eves Beauty
    Overall Champion – Storersmith Isla
    Reserve Overall Champion – Denzies Eves Beauty
    Overall Championship