• Agri Expo 2019
  • Agri Expo 2018
  • Agri Expo 2017
  • Agri Expo 2016
  • Agri Expo 2015
  • Agri Expo 2014
  • Agri Expo 2013
  • Agri Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • Agri Expo
  • Agri Expo 2019
  • Agri Expo 2018
  • Agri Expo 2017
  • Agri Expo 2016
  • Agri Expo 2015
  • Agri Expo 2014
  • Agri Expo 2013
  • Agri Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • Aberdeen Angus

    PLACING CLASS 1A YEARLING BULL BORN 1ST JAN TO 31ST JULY 2018 ANIMAL NAME
    1 MARTIN R MCCORNICK, BORELAND FARM, KIRKCOWAN, NEWTON STEWART MCCORNICK PATHFINDER
    2 AG HOUSTON, GRETNAHOUSE, GRETNA GRETNAHOUSE BLACK BOMB
    3 MESSRS WATT, SWORDALE FARM, BONAR BRIDGE, SUTHERLAND SWORDALE ELMO
    4 M & HD CURRIE, SKEWBRIDGE, MOUSWALD, DUMFRIES KINGHOLM DETROIT

     

    PLACING CLASS 1B YEARLING BULL BORN 1ST AUG TO 31ST SEPT 2018 ANIMAL NAME
    1 FIRM OF G GRAY, SUNNYCROFT, LINDEAN, SELKIRK ETTRICK GLADIATOR
    2 OWEN TUNNEY, MANOR FARM, CUDDINGTON LANE, CHESHIRE MORPHEUS ROLEX
    3 C & J WATMORE, 2 FARNHAM PARK, SHARPERTON, MORPETH HOLYSTONE DILLY DILLY
    4 R & C RETTIE, 10 COLLEGE PLACE, METHVEN, PERTH RETTIES EXCEL
    5 M & HD CURRIE , SKEWBRIDGE, MOUSWALD, DUMFRIES KINGHOLM RIGHT TIME
    6 D RANKIN, KILMALUAG, DUNTULM, ISLE OF SKYE KILMALUAG EDRADOUR

     

    PLACING CLASS 1C YEARLING BULL BORN 1ST OCTOBER TO 31ST DEC 2018 ANIMAL NAME
    1 R & C RETTIE, 10 COLLEGE PLACE, METHVEN, PERTH RETTIES LIONHEART
    2 M & HD CURRIE, SKEWBRIDGE, MOUSWALD, DUMFRIES KINGHOLM REAL PRO
    3 M & HD CURRIE, SKEWBRIDGE, MOUSWALD, DUMFRIES KINGHOLM DING DONG
    4 AE & CR BISHOP, CHURCH FARM, FINCHAMPSTEAD, WOKINGHAM WARRENHO CHERRY BEAN
    5 NEIL A WATTIE, MAINS OF TONLEY, ALFORD TONLEY LORD HOFFMAN
    6 SHADWELL ESTATE COMPANY, NUNNERY STUD, THETFORD SHADWELL FANDANGO

     

    PLACING CLASS 2 BULL CALF BORN 1ST JAN TO 31ST JAN 2019 ANIMAL NAME
    1 ALISTAIR CLARK & SON, AVISYARD FARM, GLENMUIR WATER RD DUNCANZIEMERE SPORTSMAN
    2 H W SCLATER, DENHEAD FARM, DUNLUGAS, TURRIFF DEVERON EXCEPTIONAL
    3 MESSRS NF MASSIE & SONS, FIRMARRON, BALLATER RD, ABOYNE BLELACK EVENING STANDARD
    4 M & HD CURRIE, SKEWBRIDGE, MOUSWALD, DUMFRIES KINGHOLM EQUITY RELEASE
    5 ANDREW HODGE,  RULESMAINS FARM, DUNS RULESMAINS BATMAN
    6 M & J O’HARA, PINNER PARK FARM, PINNER, MIDDLESEX GLENADE PRINCE CONNOLLY

     

    PLACING CLASS 2A BULL CALF BORN 1ST FEB TO 28TH FEB 2019 ANIMAL NAME
    1 R & C RETTIE,  10 COLLEGE PLACE, METHVEN, PERTH RETTIES E.L.O
    2 SHADWELL ESTATE COMPANY, NUNNERY STUD, THETFORD SHADWELL ROBIN HOOD
    3 TEMPLE FARM (CHEDZOY) LTD, TEMPLE FARM, CHEDZOY, BRIDEWATER, SOMERSET TEMPLE ELVIS
    4 HENRY DUNCAN, WHITEHALL FARMS, KIRKMAHOE, DUNFRIES LONGBANK JUBILANT ERIC
    5 W & M TAYLOR, CROOK HILL FARM, STOCKSFIELD CROOK HILL BORIS MAN

     

    PLACING CLASS 2B BULL CALF BORN 1ST MAR TO 31 MAR 2019 ANIMAL NAME
    1 I & A BURGESS, MARYFIELD FARM, NEW ABBEY, DUMFRIES ABBEY QUINCY
    2 JACK ROCK, STAINTON VALE FARM, STAINTON, MIDDLESBROUGH JACKROCK PORTSMOUTH
    3 AE & CR BISHOP, CHURCH FARM, FINCHAMPSTEAD, WOKINGHAM WARRENHO KIND PRINCE
    4 MR & MRS W CHRYSTAL, WINGATE GRANGE FARM, WINGATE, CO DURHAM WINGATE GRANGE LOGO
    5 AE & CR BISHOP, CHURCH FARM, FINCHAMPSTEAD, WOKINGHAM WARRENHO FRANK
    6 HENRY DUNCAN, WHITEHALL FARMS, KIRKMAHOE, DUNFRIES LONGBANK JOELINTON ERIC

     

    PLACING CLASS 2C BULL CALF BORN 1ST APR TO 11TH APRIL 2019 ANIMAL NAME
    1 GARY ROCK, STAINTON VALE FARM JACKROCK PACMAN
    2 FIRM OF G GRAY, SUNNYCROFT, LINDEAN, SELKIRK ETTRICK BATMAN
    3 FIRM OF G GRAY, SUNNYCROFT, LINDEAN, SELKIRK ETTRICK BELLMAN
    4 OWEN TUNNEY, MANOR FARM, CUDDINGTON LANE, CHESHIRE MORPHEUS ALBERTA
    5 OWEN TUNNEY, MANOR FARM, CUDDINGTON LANE, CHESHIRE MORPHEUS ROMEO
    6 R & C RETTIE, 10 COLLEGE PLACE, METHVEN, PERTH RETTIES PARAMOUNT

     

    PLACING CLASS 2D BULL CALF BORN 11TH APR ONWARDS 2019 ANIMAL NAME
    1 D & K GRAHAM, BIRSCA FARM, CORRIE, LOCKERBIE CARRUTHERS EMBLEM
    2 MESSRS NF MASSIE & SONS, FIRMARRON, BALLATER RD, ABOYNE BLELACK EQUATOR
    3 SHADWELL ESTATE COMPANY, NUNNERY STUD, THETFORD SHADWELL ELY
    4 D & PA EVANS, TREE BRIDGE FARM, NUNTHORPE, MIDDLESBROUGH TREE BRIDGE PIMLICO
    5 D & PA EVANS, TREE BRIDGE FARM, NUNTHORPE, MIDDLESBROUGH TREE BRIDGE EZRA
    6 G KNOX & K DANDIE, CONEYGARTH FARMHOUSE, BOTHAL, MORPETH BOTHAL GOLIATH

     

    PLACING CLASS 3 HEIFER BORN 1 JAN TO 31 DEC 2017 WITH 1ST NATURAL CALF AT FOOT BORN IN 2019 ANIMAL NAME
    1 OWEN TUNNEY, MANOR FARM, CUDDINGTON LANE, CHESHIRE CAIRNTON ELIZABETH

     

    PLACING CLASS 4A HEIFER BORN 1 JAN TO 31 JULY 2018 ANIMAL NAME
    1 STEPHANIE DICK, WESTERTON FARM, COWIE, STIRLING CREW DESTINY
    2 W D ALLEN, HUMBLEHEUGH, ALNWICK, NORTHUMBERLAND STOUPHILL DUCHESS GEORGINA
    3 LUCY PITTENDRIGH (BLAIRCOCHRANE LIVESTOCK) BLAIRCOCHRANE FARM SWORDALE EMERALD
    4 M & J O’HARA, PINNER PARK FARM, PINNER, MIDDLESEX GLENADE ELBA
    5 SHADWELL ESTATE COMPANY, NUNNERY STUD, THETFORD SHADWELL PAM

     

    PLACING CLASS 4B HEIFER BORN 1 AUG TO 31 DEC 2018 ANIMAL NAME
    1 R & C RETTIE, 10 COLLEGE PLACE, METHVEN, PERTH RETTIES LADY ROSE
    2 D RANKIN, KILMALUAG, DUNTULM, ISLE OF SKYE KILMALUAG LADY ISOBELLE
    3 C & J WATMORE, 2 FARNHAM PARK, SHARPERTON, MORPETH HOLYSTONE DAWN CHORUS
    4 A & K RHIND & SON, NEWTON OF STRUTHERS, KINLOSS, MORAY NEWTON STRUTHERS EVE
    5 BRAILES LIVESTOCK, ISALYN, MAIN STREET, UPPER BRAILES BRAILES MISS ELLIE
    6 AE & CR BISHOP, CHURCH FARM, FINCHAMPSTEAD, WOKINGHAM WARRENHO DUCHESS

     

    PLACING CLASS 5A HEIFER BORN 1 JAN TO 4TH JAN ANIMAL NAME
    1 TEMPLE FARM (CHEDZOY) LTD, TEMPLE FARM, CHEDZOY, BRIDEWATER, SOMERSET TEMPLE JENEVIEVE ERICA
    2 R & C RETTIE, 10 COLLEGE PLACE, METHVEN, PERTH RETTIES LADY RUTH
    3 ANDREW HODGE, RULESMAINS FARM, DUNS RULESMAINS FONDARE
    4 ALISTAIR CLARK & SON, AVISYARD FARM, GLENMUIR WATER RD DUNCANZIEMERE JODY
    5 NEIL A WATTIE, MAINS OF TONLEY, ALFORD TONLEY LADY HEATHER
    6 AE & CR BISHOP, CHURCH FARM, FINCHAMPSTEAD, WOKINGHAM WARRENHO LADY HEATHER

     

    PLACING CLASS 5AA HEIFER BORN 5 JAN TO 28 FEB 2019 ANIMAL NAME
    1 M & J O’HARA, PINNER PARK FARM GLENADE ELBA
    2 MESSRS NF MASSIE & SONS, FIRMARRON, BALLATER RD, ABOYNE BLELACK EYEBRIGHT
    3 OWEN TUNNEY OWEN, MANOR FARM, CUDDINGTON LANE, CHESHIRE MORPHEUS ROXY
    4 I & A BURGESS, MARYFIELD FARM, NEW ABBEY, DUMFRIES ABBEY DOLLY
    5 SHADWELL ESTATE COMPANY, NUNNERY STUD, THETFORD SHADWELL PRINCESS CHARMAINE
    6 TEMPLE FARM (CHEDZOY) LTD, TEMPLE FARM, CHEDZOY, BRIDEWATER, SOMERSET TEMPLE ROSEBUD

     

    PLACING CLASS 5B HEIFER BORN 1 MAR TO 31 MAR 2019 ANIMAL NAME
    1 H W SCLATER, DENHEAD FARM, DUNLUGAS, TURRIFF DEVERON KLEO
    2 DANIEL WHITEFORD & CO, BOREWELL FARM, SCREMERSTON BOREWELL PRIDE
    3 HENRY DUNCAN, WHITEHALL FARMS, KIRKMAHOE, DUNFRIES LONGBANK ORARI
    4 ANDREW HODGE, RULESMAINS FARM, DUNS RULESMAINS PRICELESS
    5 NEIL A WATTIE, MAINS OF TONLEY, ALFORD TONLEY ELMA
    6 DANIEL WHITEFORD & CO, BOREWELL FARM, SCREMERSTON BOREWELL PRIDE

     

    PLACING CLASS 5C HEIFER BORN 1 APR ONWARDS IN 2019 ANIMAL NAME
    1 D & PA EVANS, TREE BRIDGE FARM, NUNTHORPE, MIDDLESBROUGH TREE BRIDGE JENA
    2 BRAILES LIVESTOCK, ISALYN, MAIN STREET, UPPER BRAILES BRAILES BLACK BEAUTY
    3 MR & MRS W CHRYSTAL, WINGATE GRANGE FARM, WINGATE, CO DURHAM WINGATE GRANGE POLLY PRIDE
    4 NEIL A WATTIE, MAINS OF TONLEY, ALFORD TONLEY PRINCESS
    5 G KNOX & K DANDIE, CONEYGARTH FARMHOUSE, BOTHAL, MORPETH BOTHAL GRACE
    6 MESSRS NF MASSIE & SONS, FIRMARRON, BALLATER RD, ABOYNE BLELACK POPPY

     

    PLACING CLASS 6 PAIRS, ONE MALE, ONE FEMALE ALREADY SHOWN
    1 TEMPLE FARM (CHEDZOY) LTD, TEMPLE FARM, CHEDZOY, BRIDEWATER, SOMERSET
    2 R & C RETTIE, 10 COLLEGE PLACE, METHVEN, PERTH
    3 H W SCLATER, DENHEAD FARM, DUNLUGAS, TURRIFF
    4 AE & CR BISHOP, CHURCH FARM, FINCHAMPSTEAD, WOKINGHAM

     

    YEARLING MALE CHAMPION – MARTIN R MCCORNICK MCCORNICK PATHFINDER
    RESERVE – FIRM OF G GRAY ETTRICK GLADIATOR

     

    BULL CALF CHAMPION – A CLARK & SON DUNCANZIEMERE SPORTSMAN
    RESERVE – GARY ROCK JACKROCK PACMAN

     

    MALE CHAMPION – A CLARK & SON DUNCANZIEMERE SPORTSMAN
    RESERVE CHAMPION – MARTIN R MCCORNICK MCCORNICK PATHFINDER

     

    YEARLING FEMALE CHAMPION – R & C RETTIE RETTIES LADY ROSE
    RESERVE – S DICK CREW DESTINY

     

    YEARLING CHAMPION – R & C RETTIE RETTIES LADY ROSE
    RESERVE  – S DICK CREW DESTINY

     

    HEIFER CALF CHAMPION – M & J OHARA GLENADE ELBA
    RESERVE – SW SCLATER DEVERON KLEO

     

    CALF CHAMPION – A CLARK & SON DUNCANZIEMERE SPORTSMAN
    RESERVE – M & J OHARA GLENADE ELBA

     

    FEMALE CHAMPION – R & C RETTIE RETTIES LADY ROSE
    RESERVE – S DICK CREW DESTINY

     

    OVERALL CHAMPION – A CLARK & SON DUNCANZIEMERE SPORTSMAN
    RESERVE – R & C RETTIE RETTIES LADY ROSE