• Agri Expo 2019
  • Agri Expo 2018
  • Agri Expo 2017
  • Agri Expo 2016
  • Agri Expo 2015
  • Agri Expo 2014
  • Agri Expo 2013
  • Agri Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • Agri Expo
  • Agri Expo 2019
  • Agri Expo 2018
  • Agri Expo 2017
  • Agri Expo 2016
  • Agri Expo 2015
  • Agri Expo 2014
  • Agri Expo 2013
  • Agri Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • Beef Shorthorn

    Beef Shorthorn Sponsored by Morrisons
    Class 1 MALE BORN BEFORE 28/02/19
    PLACING VENDOR ANIMAL NAME
    1 A JACKSON & S HAMILTON, WOODYETT FARM, LANARK HEADLIND NEW LAD
    2 G HUNT, SOWERBY PARKS FARM, 1 SLEBECK LANE, THIRSK SOWERBY PARKS NORSEMAN
    3 G HUNT, SOWERBY PARKS FARM, 1 SLEBECK LANE, THIRSK SOWERBY PARKS NEPTUNE
    4 JE SOUTER, BAIL HILL, MARWOOD, BARNARD CASTLE JODAME NATHAN
    5 GERARD TE LINTELO, MAYFIELD, LEAZES LANE, WOOLSINGHAM MAYFIELD NIMROD

     

    Class 2 MALE BORN 1/3/19 TO 4/4/19
    PLACING VENDOR ANIMAL NAME
    1 A JACKSON & S HAMILTON, WOODYETT FARM, LANARK HEADLIND NOBUNAGA
    2 AJ GIBSON, CUT THORN FARM, BURNOPFIELD, NEWCASTLE UPON TYNE CUTTHORN NATO
    3 JE SOUTER, BAIL HILL, MARWOOD, BARNARD CASTLE JODAME NICHOLAS
    4 GERARD TE LINTELO, MAYFIELD, LEAZES LANE, WOOLSINGHAM MAYFIELD NOSTRADAMUS

     

    Class 3 MALE BORN ON OR AFTER 05/04/19
    PLACING VENDOR ANIMAL NAME
    1 MRS L TOWNSEND, COXHILL FARM, OLD CARLISLE RD, MOFFAT COXHILL NORSEMAN
    2 A & C IVINSON, SANDWICK FARM, OUSBY, PENRITH SANDWICK NODDY
    3 AM & SA CLARK, 15 GLEBE CLOSE, APPLEBY, PENRITH, CUMBRIA MALLERSTANG NAVIGATOR
    4 JE SOUTER, BAIL HILL, MARWOOD, BARNARD CASTLE JODAME NOBLEMAN
    5 J SHORROCK, HOLE HOUSE FARM, BURNLEY DYNELEY NED

     

    CLASS 5 FEMALE BORN BEFORE 21/02/19
    PLACING VENDOR ANIMAL NAME
    1 C LOWTHER, ASKHAM HALL, PENRITH, CUMBRIA LOWTHER STRAWBERRY SURPRISE
    2 G HUNT, SOWERBY PARKS FARM, 1 SLEBECK LANE, THIRSK SOWERBY PARKS WELSH LILY
    3 G HUNT, SOWERBY PARKS FARM, 1 SLEBECK LANE, THIRSK SOWERBY PARKS JONQUIL

     

    Class 6 FEMALE BORN 22/2/19 TO 30/3/19
    PLACING VENDOR ANIMAL NAME
    1 MRS L TOWNSEND, COXHILL FARM, OLD CARLISLE RD, MOFFAT COXHILL JOSIE
    2 A & C IVINSON, SANDWICK FARM, OUSBY, PENRITH SANDWICK GYPSY NIGELLA
    3 A JACKSON & S HAMILTON, WOODYETT FARM, LANARK HEADLIND HOLLY NUTMEG
    4 JE SOUTER, BAIL HILL, MARWOOD, BARNARD CASTLE JODAME CARA NELLY
    5 GERARD TE LINTELO, MAYFIELD, LEAZES LANE, WOOLSINGHAM MAYFIELD PERFECT MILLIE

     

    Class 7 FEMALE BORN 31/3/19 TO 09/04/19
    PLACING VENDOR ANIMAL NAME
    1 S & G CURRIE , BEAUTRY HOUSE, RATHMELL, SETTLE BEAUTRY BLYTHESOME NUTMEG
    2 A & C IVINSON, SANDWICK FARM, OUSBY, PENRITH SANDWICK NOWTHEN FLOSS
    3 S & G CURRIE, BEAUTRY HOUSE, RATHMELL, SETTLE BEAUTRY SHUNA NARNIA
    4 MR W CREW, GALL FARM, BORELAND, LOCKERBIE GALL IRANIA NAOMI
    5 MR W CREW, GALL FARM, BORELAND, LOCKERBIE GALL ROTHES NINA

     

    Class 8 FEMALE BORN ON OR AFTER 10/04/19
    PLACING VENDOR ANIMAL NAME
    1 S & G CURRIE, BEAUTRY HOUSE, RATHMELL, SETTLE BEAUTRY DEWDROP NIGHTINGALE
    2 GERARD TE LINTELO, MAYFIELD, LEAZES LANE, WOOLSINGHAM MAYFIELD SCOTTYS MAID
    3 A JACKSON & S HAMILTON, WOODYETT FARM, LANARK HEADLIND WINEBERRY NEIVA

     

    Placing Class 9 – YOUNG HANDLERS 16 AND UNDER
    1 DAVID LAWSON
    2 DLYAN MCKENZIE
    3 FRESSIE SHORRACK

     

    Placing Class 10 – YOUNG HANDLERS 16 AND OVER
    1 MEGAN SOUTER
    2 ETHAN CLARKE
    3 ERICA IVINSON

     

    CHAMPION HANDLER – DAVID LAWSON
    RESERVE – MEGAN SOUTER

     

    MALE CHAMPION -COXHILL NORSEMAN L TOWNSEND
    RESERVE – HEADLIND NOBUNAGA A & JACKSON & S HAMILTON

     

    FEMALE CHAMPION – BEAUTRY BLYTHESOME NUTMEG S & G CURRIE
    RESERVE – SANDWICK NOWTHEN FLOSS A & C IVINSON

     

    OVERALL CHAMPION – COXHILL NORSEMAN L TOWNSEND
    RESERVE – BEAUTRY BLYTHESOME NUTMEG S & G CURRIE