• Agri Expo 2019
  • Agri Expo 2018
  • Agri Expo 2017
  • Agri Expo 2016
  • Agri Expo 2015
  • Agri Expo 2014
  • Agri Expo 2013
  • Agri Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • Agri Expo
  • Agri Expo 2019
  • Agri Expo 2018
  • Agri Expo 2017
  • Agri Expo 2016
  • Agri Expo 2015
  • Agri Expo 2014
  • Agri Expo 2013
  • Agri Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • Sheep

    CLASS 35 – BLACKFACE LAMBS
    PLACING SPONSORED BY DODD & CO
    1 JJ FRAME & CO, HIGH DYKE FARM, SANDFORD, STRATHAVEN
    2 ANDREW REID, GLENDEARG, ESKDALEMUIR, LANGHOLM
    3 W WEATHERSON, EDGES GREEN, HALTWHISTLE, NORTHUMBERLAND
    4 T N CAVERS & CO, SORBIE FARM, EWES, LANGHOLM
    5 T N CAVERS & CO, SORBIE FARM, EWES, LANGHOLM
    6 FIRM OF SHAWHEAD FARM, ESTATE OFFICE, NEWMAINS HOME FARM
    7 W WEATHERSON, EDGES GREEN, HALTWHISTLE, NORTHUMBERLAND

    Winner of CLASS 35 PAIR OF BLACKFACE LAMBS SPONSORED BY DODD & CO
    (left to right) Fiona Corrie, James Taylor, Tom Frame & Joanne Thomlinson

    CLASS 36 – CHEVIOT LAMBS (NCC)
    PLACING SPONSORED BY CAISLEY EARTAGS LTD
    1 ALEX MAIN, BYERS FARM, BEWCASTLE, CUMBRIA
    2 C R GRAHAM & SONS, CARRUTHERS FARM, LOCKERBIE
    3 DF CAVERS, DOD, HAWICK, ROXBURGHSHIRE

    Winner of CLASS 36 PAIR OF CHEVIOT LAMBS SPONSORED BY CAISLEY EARTAGS LTD
    (left to right) Alex Main, Simon Nowaczek and John Muirhead

    CLASS 37 – CHEVIOT HILL LAMBS (SC)
    PLACING SPONSORED BY G SHEPHERD AGRI
    1 ANDREW REID, GLENDEARG, ESKDALEMUIR, LANGHOLM
    2 ANDREW REID, GLENDEARG, ESKDALEMUIR, LANGHOLM
    3 T N CAVERS & CO, SORBIE FARM, EWES, LANGHOLM
    4 T N CAVERS & CO, SORBIE FARM, EWES, LANGHOLM
    5 ALEX & JACK BLAND, WEST HEAD FARM, THIRLMERE, KESWICK

    Winner of CLASS 37 PAIR OF CHEVIOT HILL LAMBS SPONSORED BY G SHEPHERD AGRI
    (left to right) Andrew Reid, Sponsor Ted Fearon, Samantha Howatson

    CLASS 38 – SWALEDALE LAMBS
    NO ENTRIES

     

    CLASS 39 – ROUGH FELL LAMBS
    PLACING SPONSORED BY ROXAN
    1 A J ELLIS, WOODSIDE, NEW HUTTON, KENDAL
    2 P & S HOGGARTH, 40 GULDREY LANE, SEDBERGH
    3 P & S HOGGARTH, 40 GULDREY LANE, SEDBERGH

    Winner of CLASS 39 PAIR OF ROUGH FELL LAMBS SPONSORED BY ROXAN
    (left to right) Adrian Ellis, Kieran Milburn, Sponsor Laura Smith and Tony Ellis

    CLASS 40 – HERDWICK LAMBS
    PLACING SPONSORED BY HERDWICK SHEEP BREEDERS ASSOCIATION
    1 IK & AM GRISEDALE, GREENMOUNT FARM, MILTON, MILNTHORPE
    2 J & D RICHARDSON, HOWEGILL, LAMPLUGH, WORKINGTON
    3 JACK & ALEX BLAND, WEST HEAD FARM, THIRLMERE, KESWICK

    Winner of CLASS 40 PAIR OF HERDWICK LAMBS SPONSORED BY HERDWICK SHEEP BREEDERS ASSOCIATION
    (left to right) John Grisedale, Sponsor Pam Pollock and Ian Grisedale

    CLASS 41 – CROSS BRED LAMBS OUT OF A HERDWICK EWE
    PLACING SPONSORED BY HERDWICK SHEEP BREEDERS ASSOCIATION
    1 G FEARON, HOLLOWS FARM, GRANGE IN BORROWDALE, KESWICK
    2 IK & AM GRISEDALE, GREENMOUNT FARM, MILTON, MILNTHORPE
    3 NEIL HARDISTY, HOW HALL FARM, ENNERDALE, CLEATOR
    4 JACK & ALEX BLAND, WEST HEAD FARM, THIRLMERE, KESWICK
    5 N GILL & K KENNEDY, STONETHWAITE FARM, BORROWDALE, KESWICK

    Winner of CLASS 41 PAIR OF CROSS BRED LAMBS FROM A HERDWICK EWE SPONSORED BY HERDWICK SHEEP BREEDERS ASSOCIATION
    (left to right) Craig Fearon, Sponsor Pam Pollock and Matthew Fearon

    CLASS 42 – CROSS BRED LAMBS FROM ANY OTHER HILL BRED EWE
    PLACING SPONSORED BY TARFF VALLEY
    1 M & B ALLEN, BORROWBY GRANGE, STAITHES, SALTBURN
    2 T N CAVERS & CO, SORBIE FARM, EWES, LANGHOLM
    3 CR GRAHAM & SONS, CARRUTHERS FARM, LOCKERBIE
    4 IK & AM GRISEDALE, GREENMOUNT FARM, MILTON, MILNTHORPE

    Winner of CLASS 42 PAIR OF CROSS BRED LAMBS FROM ANY OTHER HILL BRED EWE SPONSORED BY TARFF VALLEY
    (left to right) Sponsor Kenny McDonald, Martin Brown, Mike Allen and Sponsor Nikki Brown

    CLASS 43 – MULE LAMBS
    PLACING SPONSORED BY SECURE COVERS
    1 D F CREW, GALL FARM, BORELAND, LOCKERBIE
    2 M & B ALLEN, BORROWBY GRANGE, STAITHES, SALTBURN
    3 FIRM OF SHAWHEAD FARM, ESTATE OFFICE, NEWMAINS HOME FARM
    4 ALEX MAIN, BYERS FARM, BEWCASTLE, CUMBRIA
    5 A J ELLIS, WOODSIDE, NEW HUTTON, KENDAL

    Winner of CLASS 43 PAIR MULE LAMBS SPONSORED BY SECURE COVERS
    (left to right) Harry Gemmill, Sponsor Francis Auchincloss and Dougie Green

    CLASS 44 – DOWN BRED LAMBS – UNTRIMMED
    PLACING SPONSORED BY DATAMARS LIVESTOCK
    1 R GARTH & S PRIESTLEY, PEAKS VIEW, FOURLANDS, BENTHAM, LANCASTER
    2 MATTHEW BENSON, HORRACE FARM, PENNINGTON, ULVERSTON
    3 IK & AM GRISEDALE, GREENMOUNT FARM, MILTON, MILNTHORPE

    Winner of CLASS 44 PAIR OF DOWN BRED LAMBS UNTRIMMED SPONSORED BY DATAMARS LIVESTOCK
    (left to right) Libby Garth, Rosie Garth, Sponsor Alison Fergus and Matthew Garth

    CLASS 45 & 46 SUFFOLK LAMBS
    PLACING SPONSORED BY MDL POWERUP LTD 
    1 M BROWN, DOVECOTE BARN, BELLERBY ROAD, LEYBURN

    Winner of CLASS 45 PAIR OF SUFFOLK LAMBS UP TO 40KGS SPONSORED BY MDL POWERUP LTD
    (left to right) Martin Brown, Sponsor Debbie Falder and Hywel Williams

    CLASS 47 – BELTEX LAMBS UP TO 40KGS
    PLACING SPONSORED BY BELTEX SHEEP SOCIETY
    1 R GARTH & S PRIESTLEY, PEAKS VIEW, FOURLANDS, BENTHAM, LANCASTER
    2 J & R JERMAN, WERN FARM, BRILLEY, HEREFORDSHIRE
    3 H WILLIAMS, TALDRYM, LLANDDEUSANT, LLANGADOG
    4 R HALL & SON, INGLEWOOD EDGE, DALSTON
    5 AL THOMPSON, HIGHER BROACH FARM, NOYNA RD, FOULRIDGE
    6 ROBERT WEST, PARK FARM, COLLYWESTON, STAMFORD
    7 ADAM BROWN, PARK HOUSE FARM, ISEL ROAD, COCKERMOUTH
    8 R J SLADE, ORCHARD BUNGALOW, ALMELEY, HEREFORD

    Winner of CLASS 47 PAIR OF BELTEX LAMBS UP TO 40KGS SPONSORED BY BELTEX SHEEP SOCIETY
    (left to right) Sarah Preistley, Sponsor Kayley Kennedy and Robert Garth

    CLASS 48 – BELTEX OVER 40.1KGS
    PLACING SPONSORED BY BELTEX SHEEP SOCIETY
    1 J & R JERMAN, WERN FARM, BRILLEY, HEREFORDSHIRE
    2 R GARTH & S PRIESTLEY, PEAKS VIEW, FOURLANDS, BENTHAM, LANCASTER
    3 AL THOMPSON, HIGHER BROACH FARM, NOYNA RD, FOULRIDGE
    4 ADAM BROWN, PARK HOUSE FARM, ISEL ROAD, COCKERMOUTH
    5 JACK WHITEFORD, TERCROSSET FARM, WEST HALL, BRAMPTON
    6 H WILLIAMS, TALDRYM, LLANDDEUSANT, LLANGADOG
    7 R HALL & SON, INGLEWOOD EDGE, DALSTON
    8 ROBERT WEST, PARK FARM, COLLYWESTON, STAMFORD

    Winner of CLASS 48 PAIR OF BELTEX LAMBS OVER 40.1KGS SPONSORED BY BELTEX SHEEP SOCIETY
    (left to right) Richard Jerman, Sponsor Kayley Kennedy and Jamie Jerman

    CLASS 49 – TEXEL LAMBS UP TO 40KGS
    PLACING SPONSORED BY SOLWAY & TYNE TEXEL BREEDERS CLUB
    1 R HALL & SON, INGLEWOOD EDGE, DALSTON
    2 RJ SLADE, ORCHARD BUNGALOW, ALMELEY, HEREFORD

    Winner of CLASS 49 PAIR OF TEXEL LAMBS UP TO 40KGS SPONSORED BY SOLWAY & TYNE TEXEL BREEDERS CLUB
    (left to right) April Skelton, Sponsor Kayley Kennedy and Joanne Hall

    CLASS 50 – TEXEL LAMBS OVER 40.1KGS
    PLACING SPONSORED BY SOLWAY & TYNE TEXEL BREEDERS CLUB
    1 R HALL & SON, INGLEWOOD EDGE, DALSTON
    2 JACK WHITEFORD, TERCROSSET FARM, WEST HALL, BRAMPTON
    3 AL THOMPSON, HIGHER BROACH FARM, NOYNA RD, FOULRIDGE
    4 H WILLIAMS, TALDRYM, LLANDDEUSANT, LLANGADOG
    5 ROBERT WEST, PARK FARM, COLLYWESTON, STAMFORD
    6 RJ SLADE, ORCHARD BUNGALOW, ALMELEY, HEREFORD
    7 R GARTH & S PRIESTLEY, PEAKS VIEW, FOURLANDS, BENTHAM, LANCASTER
    8 DAVID MAIR, KYPIE FARM, MINDRUM, NORTHUMBERLAND

    Winner of CLASS 50 PAIR OF TEXEL LAMBS OVER 40.1KGS SPONSORED BY SOLWAY & TYNE TEXEL BREEDERS CLUB
    (left to right) April Skelton, Sponsor Harry Woodmass and Joanne Hall

    CLASS 51 – BLUE TEXEL LAMBS
    PLACING SPONSORED BY BLUE TEXEL SHEEP SOCIETY
    1 JACK WHITEFORD, TERCROSSET FARM, WEST HALL, BRAMPTON
    2 H WILLIAMS, TALDRYM, LLANDDEUSANT, LLANGADOG
    3 JOHN & ADAM GARGETT, 2 WAYSIDE COTT, AINSTABLE
    4 ASHLEY WATSON, MILLRIGG FARM, KIRKBRIDE, WIGTON
    5 S & E MAIR, DUNNABIE HOUSE, WATERBECK, LOCKERBIE
    6 MATTHEW BENSON, HORRACE FARM, PENNINGTON, ULVERSTON

    Winner of CLASS 51 PAIR OF BLUE TEXEL LAMBS SPONSORED BY BLUE TEXEL SHEEP SOCIETY
    (left to right) Tom Wales, Sheep Judge Gregor Ingram and Jack Whiteford

    CLASS 52 – ANY OTHER CONTINENTAL LAMBS, ANY WEIGHT
    PLACING SPONSORED BY FIVE F ALKA
    1 R HALL & SON, INGLEWOOD EDGE, DALSTON
    2 R H & J WOOD, 56 SOWERBY CRESCENT, STOKESLEY, N YORKS
    3 R GARTH & S PRIESTLEY, PEAKS VIEW, FOURLANDS, BENTHAM, LANCASTER
    4 JACK WHITEFORD, TERCROSSET FARM, WEST HALL, BRAMPTON
    5 A JACKSON & H SLOAN, MAULSCASTLE FARM, CUMMERTREES, ANNAN,
    6 JOHN & ADAM GARGETT,  2 WAYSIDE COTT, AINSTABLE
    7 S JORDAN & D PEARSON, LOW FAULD FARM, ARMATHWAITE

    Winner of CLASS 52 PAIR OF ANY OTHER CONTINENTAL LAMBS ANY WEIGHT SPONSORED BY FIVE F ALKA
    (left to right) April Skelton, Sponsor Hannah Broom and Joanne Hall

    CLASS 53 – CONTINENTAL LAMBS UNTRIMMED
    PLACING SPONSORED BY DUGDALE NUTRITION
    1 M BROWN, DOVECOTE BARN, BELLERBY ROAD, LEYBURN
    2 AL THOMPSON, HIGHER BROACH FARM, NOYNA RD, FOULRIDGE
    3 T N CAVERS & CO, SORBIE FARM, EWES, LANGHOLM
    4 R GARTH & S PRIESTLEY, PEAKS VIEW, FOURLANDS, BENTHAM, LANCASTER
    5 GEORGE WHYTE, LINTIBERT FARM, MUTHILL, CRIEFF
    6 ROBERT WEST, PARK FARM, COLLYWESTON, STAMFORD
    7 H WILLIAMS, TALDRYM, LLANDDEUSANT, LLANGADOG
    8 RH & J WOOD, 56 SOWERBY CRESCENT, STOKESLEY, N YORKS

    Winner of CLASS 53 PAIR OF CONTINENTAL LAMBS UNTRIMMED SPONSORED BY DUGDALE NUTRITION
    (left to right) Marton Brown, Sponsor David Miller and Mike Allen

    CLASS 54 – YOUNG FARMERS (ANY BREED, ANY WEIGHT)
    PLACING SPONSORED BY FARMERS GUARDIAN
    1 APRIL SKELTON, INGLEWOOD EDGE, DALSTON
    2 ADAM BROWN, PARK HOUSE FARM, ISEL ROAD, COCKERMOUTH
    3 MATTHEW & LIBBY GARTH, PEAKS VIEW, FOURLANDS, BENTHAM, LANCASTER
    4 ROSS & GREGOR WATRET, MUIRFIELD, HIGHTAE, LOCKERBIE
    5 MATTHEW BENSON, HORRACE FARM, PENNINGTON, ULVERSTON
    6 RH & J WOOD, 56 SOWERBY CRESCENT, STOKESLEY, N YORKS
    7 D F CREW, GALL FARM, BORELAND, LOCKERBIE

    Winner of CLASS 54 YOUNG FARMERS PAIR OF LAMBS ANY BREED, ANY WEIGHT SPONSORED BY FARMERS GUARDIAN
    (left to right) Kenza Bindloss, Alice Harper and Apri Skelton

    CLASS 55 – SINGLE LAMB (ANY BREED NOT SHOWN IN ANY OTHER CLASS)
    PLACING SPONSORED BY NATURAL STOCKCARE
    1 J & R JERMAN, WERN FARM, BRILLEY, HEREFORDSHIRE
    2 R GARTH & S PRIESTLEY, PEAKS VIEW, FOURLANDS, BENTHAM, LANCASTER
    3 M BROWN, DOVECOTE BARN, BELLERBY ROAD, LEYBURN
    4 AL THOMPSON, HIGHER BROACH FARM, NOYNA RD, FOULRIDGE
    5 ROBERT WEST, PARK FARM, COLLYWESTON, STAMFORD
    6 AL THOMPSON, HIGHER BROACH FARM, NOYNA RD, FOULRIDGE
    7 ADAM BROWN, PARK HOUSE FARM, ISEL ROAD, COCKERMOUTH

    Winner of CLASS 55 SINGLE LAMB ANY BREED SPONSORED BY NATURAL STOCKCARE
    (left to right) Jamie Jerman, Richard Jerman and Sponsor Tom Stevenson

    CLASS 57 – PAIR OF MULE GIMMER LAMBS
    PLACING SPONSORED BY CAPONTREE VETERINARY CENTRE & GARY PHILLIPS & NEMSA
    1 JAMES ROBINSON, 41 DUNKIRK AVENUE, CARNFORTH, LANCASHIRE
    2 PHILIP ELLIOTT, BANK HOUSE, MUNGRISEDALE, PENRITH
    3 BATTY & JACKSON, 1 WESTON HOUSES, ENDMOOR, KENDAL
    4 M & B ALLEN, BORROWBY GRANGE, STAITHES, SALTBURN
    5 BATTY & JACKSON, 1 WESTON HOUSES, ENDMOOR, KENDAL
    6 CHRIS HEWITT, ESKEWBECK FARM, TATHAM, LANCASTER
    7 FOX FARM, HILLVIEW, WITHGILL, CLITHEROE
    8 PHILIP ELLIOTT, BANK HOUSE, MUNGRISEDALE, PENRITH

    Champion pair of Mule Gimmer Lambs

    CHAMPION CONTINENTAL/DOWN – J & R JERMAN BELTEX
    RESERVE – APRIL SKELTON BELTEX

    Champion Pair of Continental Down Lambs
    (left to right) Richard Jerman, Jamie Jerman

    Reserve Champion Pair of Continental Down Lambs
    (left to right) April Skelton and Kenza Bindloss

    CHAMPION HILL BRED –  JJ FRAME & CO, HIGH DYKE FARM BLACKFACED
    RESERVE – ANDREW REID, GLENDEARG CHEVIOT HILL

    Champion pair of Hill bred lambs
    (left to right) Sheep Judge Gregor Ingram Tom Frame, James Taylorand Sponsor Jonathan Guy

    Reserve Champion pair of Hill bred lambs
    (left to right) Sheep Judge Gregor Ingram Andrew Reid, Samantha Howatson and Sponsor Jonathan Guy

    Champion pair of Hill bred lambs and Champion & Reserve
    (left to right) Sheep Judge Gregor Ingram Tom Frame, James Taylor, Andrew Reid, Samantha Howatson and Sponsor Jonathan Guy

    CHAMPION BRED FROM HILL EWES -M & B ALLEN, BORROWBY GRANGE BELTEX X SWALE
    RESERVE – D F CREW, GALL FARM MULE

    Champion pair of Lambs,bred from Hill Ewe
    (left to right) Sheep Judge Gregor Ingram Martin Brown, Mike Allen and Sponsor Jonathan Guy

    Reserve Champion pair of Lambs,bred from Hill Ewe
    (left to right) Sheep Judge Gregor Ingram Dougie Crew, Harry Gemmill and Sponsor Jonathan Guy

    Champion & Reserve pair of Lambs,bred from Hill Ewe
    (left to right) Sheep Judge Gregor Ingram Martin Brown, Mike Allen, Dougie Crew, Harry Gemmill and Sponsor Jonathan Guy

    OVERALL CHAMPION – J & R JERMAN BELTEX
    RESERVE – JJ FRAME & CO BLACKFACED

    Supreme Champion in the sheep classes
    (left to right) Richard Jerman, Sheep Judge Gregor Ingram and Jamie Jerman

    Overall Reserve Champion in the sheep classes
    (left to right) Tom Frame, Sheep Judge Gregor Ingram and James Taylor