• UK Dairy Expo 2018
  • UK Dairy Expo 2017
  • UK Dairy Expo 2016
  • UK Dairy Expo 2015
  • UK Dairy Expo 2014
  • UK Dairy Expo 2013
  • Bank of Ireland Dairy Expo Visit
  • UK Dairy Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • UK Dairy Expo
  • UK Dairy Expo 2018
  • UK Dairy Expo 2017
  • UK Dairy Expo 2016
  • UK Dairy Expo 2015
  • UK Dairy Expo 2014
  • UK Dairy Expo 2013
  • UK Dairy Expo 2012
  • Bank of Ireland Dairy Expo Visit
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • Dairy Youth Championships

    Sponsored by – Ponderosa Holsteins

    HELEN CROWNED SHOWMANSHIP CHAMPION

    Helen Eastham from Preston, Lancashire, was awarded Borderway UK Dairy Expo Showmanship Champion on Friday 2nd March by competition judge Brad Sayles, Ontario.

    -image?

    The 21 year-old, who owns her own herd under the Tristar prefix, took the Senior showmanship title earlier in the day before receiving the overall Championship title. Reserve Senior title was awarded to Hannah Slack, Derbyshire.

    -image?

    Intermediate Champion was Charlotte Andrews, Derbyshire, with Karen Hunter,Shotts, Reserve. Junior Showmanship Champion title was awarded to Andrew Struthers, Ayrshire and Reserve Jennifer Veitch, Ayrshire.

    -image

    In the International Youth Clipping Championship judged by Erica Rijneveld, Holland, Champion was awarded to James Doherty, Cheshire, and Reserve Champion to Roi Fernandez, Spain.

     

    RESULTS

    CLIPPING COMPETITION

    CHAMPION James Doherty, Crewe, Cheshire

    RESERVE CHAMPION Roi Capon Fernandez, Lugo, Spain

    Click on thumbnails to enlarge

     

    SHOWMANSHIP COMPETITION

    JUNIOR SHOWMANSHIP

    1st Andrew Struthers, Ayrshire

    2nd Jennifer Veitch, Mauchline, Ayrshire.

    3rd Alison Hunter, Shotts, Lanarkshire

    4th Jack Sowerby, Appleby, Cumbria.

    5th Hannah Booth, Austwick, Lancaster.

    6th William Horsley, Penrith, Cumbria.

    7th Stuart Jennings,

    INTERMEDIATE SHOWMANSHIP

    1st Charlotte Andrews, Derbyshire

    2nd Karen Hunter, Shotts, Lanarkshire.

    3rd Bob Lawrence, Grange over Sands, Cumbria.

    4th Larrisa Jones, Rossett, Wrexham.

    5th Amy Weatherup, Cowdenbeath, Fife.

    6th James Doherty, Crewe, Cheshire.

    7th Miguel Madrinan, Pontevedra, Spain.

    SENIOR SHOWMANSHIP

    1st Helen Eastham, Preston, Lancs.

    2nd Hannah Slack, Wheston, Derbyshire.

    3rd Rebecca Channing, Easingwold, York.

    4th Lezia Montgomery,

    5th Jennie Booth, Barnoldswick, Lancs.

    6th James Mattinson, Wigton, Cumbria.

    7th Roi Capon Fernandez, Lugo, Spain.

    CHAMPION SHOWMANSHIP Helen Eastham, Preston, Lancs.

    RESERVE CHAMPION SHOWMANSHIP Hannah Slack, Wheston, Derbyshire.

    STOCKJUDGING RESULTS

    Sponsored by – MCCASKIE FARM SUPPLIES

    JUNIOR, aged 16 years and under

    1st WILLIAM WILSON, WOOD FARM, THURSBY, CARLISLE, CUMBRIA

    2nd WILLIAM TIMBURY, BOLEBEC FARM, MAULDEN, BEDFORDSHIRE

    3rd OLIVIA GRINDLEY, SEYMOUR FARMS, WIGTON, CUMBRIA

    SENIOR, aged 17 – 26 years

    1st MOLLY WESTWOOD, MONTHAM HOUSE, MINEFORD, SOMERSET

    2nd CHLOE THORBURN, SOUTHVIEW, FAUGH, CARLISLE, CUMBRIA

    3rd CHRIS PARK, BRIDGEBANK, WIGTON, CUMBRIA