• UK Dairy Expo 2018
  • UK Dairy Expo 2019
  • UK Dairy Expo 2017
  • UK Dairy Expo 2016
  • UK Dairy Expo 2015
  • UK Dairy Expo 2014
  • UK Dairy Expo 2013
  • Bank of Ireland Dairy Expo Visit
  • UK Dairy Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • UK Dairy Expo
  • UK Dairy Expo 2019
  • UK Dairy Expo 2018
  • UK Dairy Expo 2017
  • UK Dairy Expo 2016
  • UK Dairy Expo 2015
  • UK Dairy Expo 2014
  • UK Dairy Expo 2013
  • UK Dairy Expo 2012
  • Bank of Ireland Dairy Expo Visit
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • Holstein Classes

    CLASS 56 – MILKING YEARLING (1/12/14 – 30/6/15)
    Sponsored by Worldwide Sires
    PLACING NAME EXHIBITOR
    1 CLONPADDIN BROKAW FAME  IZZY & GARY JONES
    2 BLYDALE EL NIRO MISSY S&T WAKE & M GUTIERREZ
    3 DAVLEA EBERLE ASHLYN BL DAVIES & SON
    4 INGLEDEN DIEGO GALILEE MESSRS WILLIAMSON
    5 LOGAN MOGUL SAL BRIAN YATES
    6 INGLEVIEW RUTH ZOLTEC R & E BUTTERFIELD
    7 WORMANBY MCCUTCHEN LINDA H & M & D HODGSON

    Class 56 – Clonpaddin Brokaw Fame from Izzy & Gary Jones
    l/r  Clonpaddin Brokaw Fame led by Izzy Jones, Richard Graham from sponsor Worldwide Sires

    CLASS 57 – JUNIOR 2YR OLD (1/9/14 – 30/11/14)
    Sponsored by Envirosystems (UK) Ltd
    PLACING NAME EXHIBITOR
    1 BLYDALE QUALITY LYNN  S&T WAKE,  M GUTIERREZ & QUALITY HOLSTEINS
    2 NETHERVALLEY TURBO GLAUCO SARA R & M SCOTT & BLYTHBRIDGE HOLSTEINS
    3 LETTERKENNY SID BABS R & M SCOTT
    4 INGLEDEN DEMPSEY MARTHA MESSRS WILLIAMSON
    5 PEAK DELTA FRAN YASMIN BRADBURY
    6 SWEETINGS DOORMAN BELLE  ANTHONY JACKSON
    7 ABSOLUTE MCCUTCHEN POLLY C & AJ WOODHOUSE

    Class 57 – Blydale Quality Lynn from S & T Wake, M Gutierrez & Quality Holsteins
    l/r Sally Russell & Hannah Kent from sponsor Envirosystems (UK) Ltd, Blydale Quality Lynn led by Manuel Gutierrez

    CLASS 58 – SENIOR 2YR OLD (1/3/14 – 31/8/14)
    Sponsored by Shepherd Agri
    PLACING NAME EXHIBITOR
    1 RIVERDANE ASHLYNS GOLD EVENING HOLSTEINS
    2 LOGAN DEMPSEY REDROSE BRIAN YATES
    3 ARRIVA DE BOIS SEIGNEUR RICHARD A BOWN & HEAVENLY GENETICS
    4 DAVLEA BRADNICK ALICIA BL DAVIES & SON
    5 INGLEDEN CAMELOT MONICA MESSRS WILLIAMSON
    6 KNOWLESMERE WINDBROOK CHANCEL A & J WHITTAKER
    7 BERRYHOLME MCCUTCHEN DANDY BERRYHOLME HOLSTEINS

    Class 58 – Riverdane Ashlyns Gold from Evening Holsteins
    l/r Chris Shepherd from sponsor Shepherd Agri, Riverdane Ashlyns Gold led by Isaac Lancaster

    CLASS 59 – JUNIOR 3YR OLD (1/9/13 – 28/2/14)
    Sponsored by UK Sires Direct
    PLACING NAME EXHIBITOR
    1 FIRSTLOOK AFTERSHOCK RICKI S WHITTAKER & J DOHERTY
    2 BLYTHBRIDGE SHOTTLE MARCIA BLYTHBRIDGE HOLSTEINS
    3 WORMANBY ATWOOD MAHALA H & M & D HODGSON
    4 EVENING ATWOOD BABY EVENING HOLSTEINS
    5 DAVLEA BRADY RAVEN BL DAVIES & SON
    6 DAVLEA GOLDSUN RAVEN BL DAVIES & SON
    7 NEWBIRKS MRS MILL JAZZ A LAWSON & SON

    Class 59 – Firstlook Aftershock Ricki from S Whittaker & J Doherty
    l/r Megan Povey from sponsor UK Sires Direct, Firstlook Aftershoch Ricki led by Dennie o’Neill

    CLASS 60 – SENIOR 3YR OLD (1/3/13 – 31/8/13)
    Sponsored by Dodd & Co
    PLACING NAME EXHIBITOR
    1 LA CROISIERE INFINITY BLYTHBRIDGE HOLSTEINS
    2 COXONGREEN MOGUL ZINDRA NOBOLD HOLSTEINS
    3 WILLSBRO ATWOOD AMBER 21 RIVERDANE & WILLSBRO HOLSTEINS
    4 RIVERDANE ROSABEL EXPLODE RIVERDANE HOLSTEINS
    5 CARHALL BRADY ELIZABETH 4 RIVERDANE, LISCABANK & NEW DAWN
    6 BLYTHBRIDGE SID JACKIE BLYTHBRIDGE HOLSTEINS
    7 LEASBECK ATWOOD PARADISE  J & K RENNIE

    Class 60 – La Croisiere Infinity from Blythbridge Holsteins
    l/r Robert Wharton from sponsor Dodd & Co, La Croisiere Infinity led by David Gray

    CLASS 61 INTERMEDIATE CHAMPIONSHIP
    Sponsored by Norbrook
    Champion LA CROISIERE INFINITY BLYTHBRIDGE HOLSTEINS
    Reserve Champion  RIVERDANE ASHLYNS GOLD EVENING HOLSTEINS
    Hon Mention LOGAN DEMPSEY REDROSE BRIAN YATES

    Holstein Intermediate Champion
    l/r La Croisiere Infinity led by David Gray,  Laura Tattersfield from sponsor Norbrook 

    Reserve Intermediate Champion
     Laura Tattersfield from sponsor Norbrook, Riverdane Ashlyns Gold led by Wayne Stead, Emma, Charlotte & Louise Wilson

    CLASS 62 – 4 YR OLD – (1/03/12 – 28/02/13)
    Sponsored by De Boer Housing Systems
    PLACING NAME EXHIBITOR
    1 CHOLLET STAR ATWOOD TATIANA BLYTHBRIDGE FARMS
    2 EVENING STANLEY CUP JENNIFER EVENING HOLSTEINS
    3 WASHFOLD MARY 215 RIVERDANE & METCALFE FARMS
    4 LOGAN NUMERO UNO AMBROSIA BRIAN YATES
    5 RIVERDANE XMAS AUTUMN RIVERDANE & BARMICK HOLSTEINS
    6 BOCLAIR SID HOPE J BREWSTER
    7 EASTFORD GOLDCHIP TABITHA EASTFORD HOLSTEINS

    Class 62 – Chollet Star Atwood Tatiana from Blythbridge Farms
    l/r Chollet Start Atwood Tatiana led by Ben Yates, Rypke De Boer from sponsor De Boer Housing Systems 

    CLASS 63 – 5 YR OLD – (1/03/11 – 28/02/12)
    Sponsored by Pickstock Telford Ltd
    PLACING NAME EXHIBITOR
    1 WARNELVIEW WINNERS SILVERWINGS W STEAD & S SUTTON
    2 RICHAVEN GOLDWYN SQUAW 6 RICHARD A BOWN
    3 WORMANBY ATWOOD LINDA H&M&D HODGSON
    4 LOGAN SID EDIE BRIAN YATES
    5 BERRYHOLME SID YVONNE BERRYHOLME HOLSTEINS
    6 CAULDCOATS TITANIC ELECTRIC BLYTHBRIDGE FARMS
    7 HOLMLAND LAVANGUARD PLEDGE MESSRS LAWRENCE

    Class 63 – Warnelview Winners Silverwings from W Stead & S Sutton
    l/r Wayne Stead, Warnelview Winners Silverwings led by Sarah Sutton, Alan Jarvis from sponsor Pickstock Telford Ltd 

    CLASS 64 – MATURE COW (Born prior to 1/3/11)
    Sponsored by Semex
    PLACING NAME EXHIBITOR
    1 PEAK GOLDWYN RHAPSODY YASMIN BRADBURY
    2 SAHARA SANCHEZ AMBROSIA 3 RIVERDANE & BARMIEK HOLSTEINS
    3 MILLIEDALE DUSK RHAPSODY MILLIE WARDLE
    4 ERROLSTON TALENTED RICKI BLYTHBRIDGE HOLSTEINS
    5 ABBEYHOUSE GOLD B RUBY 2 RIVERDANE & I COW HOLSTEINS
    6 WORMANBY AFTERSHOCK GLORIETTE H&M&D HODGSON
    7 RICHAVEN RAPTURE REBECCA RICHARD A BOWN

    Class 64 – Peak Goldwyn Rhapsody from Yasmin Bradbury
    l/r Peak Goldwyn Rhapsody led by Steve McLoughan, Ann Laird from sponsor Semex 

    CLASS 65 – SENIOR CHAMPIONSHIP
    Sponsored by Syke Holsteins
    Champion PEAK GOLDWYN RHAPSODY YASMIN BRADBURY
    Reserve Champion  WARNELVIEW WINNERS SILVERWINGS W STEAD & S SUTTON
    Hon Men RICHAVEN GOLDWYN SQUAW 6 RICHARD A BOWN

     

    CLASS 66 – BEST UDDER OF THE SHOW
    Sponsored by World Wide Sires
    PEAK GOLDWYN RHAPSODY YASMIN BRADBURY

    Holstein Champion Udder
    l/r David Sayce from sponsor Worldwide Sires, Peak Goldwyn Rhapsody led by Steve McLoughan

    CLASS 67 – GRAND CHAMPION
    Sponsored by Holstein UK & CIS
    Champion PEAK GOLDWYN RHAPSODY YASMIN BRADBURY
    Reserve Champion  WARNELVIEW WINNERS SILVERWINGS W STEAD & S SUTTON
    Hon Men LA CROISIERE INFINITY BLYTHBRIDGE HOLSTEINS

    Holstein Grand Champion
    l/r Andrew Dutton from sponsor Holstein UK & CIS, Peak Goldwyn Rhapsody led by Steve McLoughan

    Holstein Reserve Champion
    l/r Andrew Dutton from sponsor Holstein UK & CIS, Warnelview Winners Silverwings led by Sarah Sutton & Wayne Stead

     PREMIER BREEDER AWARD A & J WHITTAKER
    PREMIER EXHIBITOR AWARD BLYTHBRIDGE HOLSTEINS

     

    PREMIER SIRE OF THE SENIOR SHOW MAPLE DOWNS- I GW ATWOOD

     

    GRAND CHAMPION PEAK GOLDWYN RHAPSODY YASMIN BRADBURY

     

    Overall Champion
    Peak Goldwyn Rhapsody led by Steve McLoughan, sponsors Nick Austin, Laura Tattersfield, Andrew Dutton,Steph Ryder,  Mark Holliday & Brian Richardson 

    Header 1Header 1Header 1Header 1
    Header 1Header 1
    Header 1Header 1Header 1Header 1
    Header 1Header 1Header 1Header 1