• UK Dairy Expo 2018
  • UK Dairy Expo 2019
  • UK Dairy Expo 2017
  • UK Dairy Expo 2016
  • UK Dairy Expo 2015
  • UK Dairy Expo 2014
  • UK Dairy Expo 2013
  • Bank of Ireland Dairy Expo Visit
  • UK Dairy Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • UK Dairy Expo
  • UK Dairy Expo 2019
  • UK Dairy Expo 2018
  • UK Dairy Expo 2017
  • UK Dairy Expo 2016
  • UK Dairy Expo 2015
  • UK Dairy Expo 2014
  • UK Dairy Expo 2013
  • UK Dairy Expo 2012
  • Bank of Ireland Dairy Expo Visit
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • Holstein

    CLASS 20 – AUTUMN CALF (1/9/17 – 30/11/17)
    SPONSORED BY DE BOER HOUSING SYSTEMS
    PLACING NAME EXHIBITOR
    1 VETECH ATWOOD ELEGANCE 2 ROBERT VEITCH
    2 TYNEVALLEY UNIX KATRINA TYNEVALLEY GENETICS
    3 INGLEDEN COUNTY CAROLYN 2 MESSRS WILLIAMSON
    4 LYNHOLME UPRIGHT FLORETTE W & A WATSON
    5 DENMIRE ERIC THISTLE MESSRS DENNISON
    6 ABSOLUTE EMMY SUE ABSOLUTE GENETICS
    7 LYNHOLME DOORMAN PROMISES W & A WATSON

    Class 20 – Vetech Atwood Elegance 2 from Robert Veitch
    l/r Vetech Atwood Elegance 2 led by Jennifer Veitch, Robert Veitch from sponsor De Boer Housing

    CLASS 21 – SUMMER CALF (1/6/17 – 31/8/17)
    SPONSORED BY COGENT BREEDING LTD
    PLACING NAME EXHIBITOR
    1 NOBOLD TLC DEMPSEY JENN NOBOLD & TLC HOLSTEINS
    2 FIRSTLOOK JACKPOT SOL ABRIANNA FIRSTLOOK & JACKPOT HOLSTEINS
    3 INGLEDEN GOLDWYN CHARLINE MESSRS WILLIAMSON
    4 BLYDALE ATWOOD FRAN S & T WAKE
    5 WORMANBY FITZ RICKI WORMANBY FARMS LTD
    6 AUCHENSALA DIAMONDBACK ROX 2 AUCHENSALA GENETICS
    7 VETECH BEEMER LAURIE ROBERT VEITCH

    Class 21 – Nobold TLC Dempsey Jenn from Nobold and TLC Holsteins
    l/r Hannah Crawford from Sponsor Cogent Breeding Ltd, Nobold TLC Dempsey Jenn led by Larissa Jones, Carla Madely and Jess Sims from sponsor Cogent Breeding Ltd

    CLASS 22 – SPRING CALF (1/3/17 – 31/5/17)
    SPONSORED BY ADVANCED NUTRITION LTD
    PLACING NAME EXHIBITOR
    1 DENMIRE EXPANDER ROXY 81 MESSRS DENNISON
    2 DENMIRE EXPANDER MARIE 454 MESSRS DENNISON
    3 KNOWLESMERE SOLOMAN SEP A&J WHITTAKER & KNOWLESMERE HOLSTEINS
    4 BALTIER SF BEEMER ABRAKADOODLE SCOTT FORSYTH
    5 JONES PC CM BYWAY LAURA SCOTT FORSYTH
    6 STUBBINS DALLIANCE LUCIE JAMES BILLINGTON
    7 INGLEDEN COUNTY GALILEE 2 MESSRS WILLIAMSON

    Class 22 – Denmire Expander Roxy 81 from Messrs Dennison
    l/r Denmire Expander Roxy 81 led by Maisie Dennison, Ryan McPherson from sponsor Advanced Nutrition Ltd

    CLASS 23 – WINTER YEARLING (1/12/16 – 28/2/17)
    SPONSORED BY NEWTON RIGG COLLEGE
    PLACING NAME EXHIBITOR
    1 DAVLEA DOORMAN ASHLYN 2 BL DAVIES & SON
    2 SHORELINE ZEBER HELEN C & AJ WOODHOUSE
    3 BLYDALE MISS GC S & T WAKE
    4 HOLMLAND WOODCATT SOLOMON BEE G & M/S FISHER
    5 PANDA CHOCOLATE DRIZZLE ANDREW SUTTON

    Class 23 – Davlea Doorman Ashlyn 2 from BL Davies & Son
    l/r Davlea Doorman Ashlyn 2 led by Mark Henry, Matt Bagley from sponsor Newton Rigg College

    CLASS 24 – AUTUMN YEARLING (1/9/16 – 30/11/16)
    SPONSORED BY SEMEX
    PLACING NAME EXHIBITOR
    1 KNOWLESMERE SOLOMON DIAMOND 2 A&J WHITTAKER & KNOWLESMERE HOLSTEINS
    2 NOBOLD TLC MISS FIRECRACKER NOBOLD,TLC HOLSTEINS & BRENT CRUTTERS
    3 HIPSLEY SOLOMON ALICIA ANDREW SUTTON
    4 LITTLEBRIDGE ATWOOD CHANCEL JL MILES & SONS
    5 CAIRBRE SUPERPOLL DIANE HAILSTONE HOLSTEINS & CAIRBRE HOLSTEINS
    6 LANGPARK BYJET R & S BRADLEY

    Class 24 – Knowlesmere Solomon Diamond 2 from A&J Whittaker & Knowlesmere
    l/r Knowlesmere Solomon Diamond 2 led by Izzy Jones, Michael Dennison from sponsor Semex

    CLASS 25 – SENIOR YEARLING (1/3/16 – 31/8/16)
    SPONSORED BY WAIKATO MILKING SYSTEMS
    PLACING NAME EXHIBITOR
    1 BLYDALE LYNN FITZ ALL FIRSTLOOK, TLC & WOODHEY HOLSTEINS
    2 SAHARA DRUMMER SARA MAVERICK HOLSTEINS
    3 KNOWLESMERE JONES SOL A NO 1 A&J WHITTAKER, KNOWLESMERE, I&G JONES, JONES HOLSTEINS
    4 ABSOLUTE DOORMAN TANGFASTIC ELITEHAVEN GENETICS
    5 HURCOTT CINDERDOOR POCOHONTIS PB SUTTON & PARTNERS
    6 LITTLEBRIDGE GOLDWYN SONYA JL MILES & SONS

    Class 25 – Blydale Lynn Fitz All from Firstlook, TLC & Woodhey Holsteins
    l/r Blydale Lynn Fitz All led by Stephanie Whittaker, Brent Crothers from sponsor Waikato Milking Systems

    CLASS 26 – JUNIOR CHAMPIONSHIP
    SPONSORED BY HOLSTEIN UK
    CHAMPION – BLYDALE LYNN FITZ ALL FIRSTLOOK, TLC & WOODHEY HOLSTEINS
    RESERVE CHAMPION – SAHARA DRUMMER SARA MAVERICK HOLSTEINS
    HON MENTION – KNOWLESMERE SOLOMON DIAMOND 2 A&J WHITTAKER & KNOWLESMERE HOLSTEINS
    PREMIER SIRE OF THE JUNIOR SHOW WALNUTLAWN SOLOMON

    CLASS 26 (JUNIOR CHAMPION) – Blydale Lynn Fitz All from Firstlook, TLC & Woodhey Holsteins
    l/r Blydale Lynn Fitz All led by Stephanie Whittaker, Lorraine Donald, Judge Selwyn Donald

    CLASS 26 (JUNIOR RES CHAMPION) – Sahara Drummer Sara from Maverick Holsteins
    l/r Sahara Drummer Sara led by Mark Guthrie,  Judge Selwyn Donald