• UK Dairy Expo 2018
  • UK Dairy Expo 2017
  • UK Dairy Expo 2016
  • UK Dairy Expo 2015
  • UK Dairy Expo 2014
  • UK Dairy Expo 2013
  • Bank of Ireland Dairy Expo Visit
  • UK Dairy Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • UK Dairy Expo
  • UK Dairy Expo 2018
  • UK Dairy Expo 2017
  • UK Dairy Expo 2016
  • UK Dairy Expo 2015
  • UK Dairy Expo 2014
  • UK Dairy Expo 2013
  • UK Dairy Expo 2012
  • Bank of Ireland Dairy Expo Visit
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • Holstein

    CLASS 59 – MILKING YEARLING (1/12/15 – 30/6/16)
    SPONSORED BY WORLD WIDE SIRES
    PLACING NAME EXHIBITOR
    1 LOGAN INTEGRAL JODIE BRIAN YATES
    2 BERRYHOLME GOLD CHIP MAUDE 2 BERRYHOLME & SAM BAILSE
    3 LOGAN DOORMAN AMBROSIA 4 BRIAN YATES
    4 DOWERVALE BRADNICK WHITETIME 503 DW & CE JONES
    5 ERROLSTON GW RICKI B & V DAVIDSON
    6 DAVLEA SILVER ERLE BL DAVIES & SON
    7 KNOWLESMERE SOLOMAN DIAMOND A&J WHITTAKER & KNOWLESMERE HOLSTEINS

    Class 59 – Logan Integral Jodie from Brian Yates
    l/r Logan Integral Jodie led by Michael Yates, Richard Graham from sponsor World Wide Sires

    CLASS 60 – JUNIOR 2YR OLD (1/9/15 – 30/11/15)
    SPONSORED BY ADVANCED NUTRITION LTD
    PLACING NAME EXHIBITOR
    1 WYNDFORD DOORMAN ATLEE 2 DW & CE JONES
    2 FIRSTLOOK BLACKLABEL LB AFLIGEM FIRSTLOOK & BLACKLABEL HOLSTEINS
    3 NORTONHILL SILVER DESTINA B&V DAVIDSON & D WILLCOX
    4 PEAK GOLD MOGUL RHAPSODY YASMIN BRADBURY
    5 NOBOLD WINDBROOK LICORICE NOBOLD & TLC HOLSTEINS
    6 PEAK DOORMANS RHAPSODY G & M RUDD
    7 PANDA CHOCOLATE DREAMS PANDA HOLSTEINS

    Class 60 – Wyndford Doorman Atlee 2 from DW & CE Jones
    l/r Wyndford Doorman Atlee 2 led by David Jones, Mark Gorst from sponsor Advanced Nutrition Ltd

    CLASS 61 – SENIOR 2YR OLD (1/3/15 – 31/8/15)
    SPONSORED BY DE BOER HOUSING SYSTEMS
    PLACING NAME EXHIBITOR
    1 KNOWLESMERE MERIDEN IZZY A&J WHITTAKER & KNOWLESMERE HOLSTEINS
    2 STERNDALE AS RAE W J NADIN & CO
    3 PETTERIL MINCIO PRISCILLA EVENING HOLSTEINS
    4 WILTOR SILVER CENTERPIECE DW & CE JONES
    5 FEIZOR ELUDE K MELODY A JACKSON & P HALHEAD
    6 WHINCHAT ST CUP FARRAH 2 RIVERDANE & WHINCHAT
    7 RIVERDANE DUSTY ASHLYN RIVERDANE HOLSTEINS

    Class 61 – Knowlesmere Meriden Izzy from A&J Whittaker & Knowlesmere
    l/r Knowlesmere Meriden Izzy led by Gary Jones, Robert Veitch from sponsor De Boer Housing

    CLASS 62 – JUNIOR 3YR OLD (1/9/14 – 28/2/15)
    SPONSORED BY NEWTON RIGG COLLEGE
    PLACING NAME EXHIBITOR
    1 PRAIRE SALOON LUSTRE AH WILSON & SON
    2 BLYDALE EL NIRO MISSY S & T WAKE
    3 CARLDANTON BROKAW ADEEN RIVERDANE HOLSTEINS
    4 BLYTHBRIDGE JESSY D2COU BLYTH FARMS
    5 WITHERSLACK LAUTHORITY KATE 9 JD & CL INMAN
    6 WHITEFLAT HS HONEY MUNGO BRYSON
    7 PARKEND GWA BETSY BRIAN WEATHERUP & PARTNERS

    Class 62 – Praire Saloon Lustre from AH Wilson & Son
    l/r Praire Saloon Lustre led by Hefyn Wilson, Matt Bagley from sponsor Newton Rigg College

    CLASS 63 – SENIOR 3YR OLD (1/3/14 – 31/8/14)
    SPONSORED BY BARCLAYS BANK
    PLACING NAME EXHIBITOR
    1 RIVERDANE ASHLYNS GOLD EVENING HOLSTEINS
    2 SHORELINE BOSSMAN TRUDY C & AJ WOODHOUSE
    3 DAVLEA BRADNICK ALICIA BL DAVIES & SON
    4 MUIR DAMION ELIZA W & A WATSON
    5 BENTLEYFORD ATTICUS LILAC NOBOLD & TLC HOLSTEINS
    6 ERROLSTON DJ SCANT B & V DAVIDSON

    Class 63 – Riverdane Ashlyns Gold from Evening Holsteins
    l/r Riverdane Ashlyns Gold led by Wayne Stead, Helen Dixon from sponsor Barclays Bank

    CLASS 64 INTERMEDIATE CHAMPIONSHIP
    SPONSORED BY COGENT BREEDING LTD EXHIBITOR
    CHAMPION – RIVERDANE ASHLYNS GOLD EVENING HOLSTEINS
    RESERVE CHAMPION – PRAIRE SALOON LUSTRE AH WILSON & SON
    HON MENTION – SHORELINE BOSSMAN TRUDY C & AJ WOODHOUSE

    CLASS 64 (INT CHAMPION) – Riverdane Ashlyns Gold from Evening Holsteins
    l/r Louise Wilson, Hannah Crawford from sponsor Cogent Breeding Ltd, Riverdane Ashlyns Gold led by Wayne Stead, Charlotte Wilsom, Emma Wilson

    CLASS 26 (INT RES CHAMPION) – Praire Saloon Lustre from AH Wilson & Son
    l/r Hannah Crawford from sponsor Cogent Breeding Ltd, Praire Saloon Lustre led by Hefyn Wilson

    CLASS 65 – 4 YR OLD – (1/03/13 – 28/02/14)
    SPONSORED BY DODD & CO
    PLACING NAME EXHIBITOR
    1 DAVLEA GOLDSUN RAVEN BL DAVIES & SON
    2 DAVLEA LAUTHORITY LULU BL DAVIES & SON
    3 RIVERDANE SNOW ROSABEL RIVERDANE HOLSTEINS
    4 EVENING ATWOOD BABY EVENING HOLSTEINS
    5 LAMBRODA GOLD CHIP MARGOT M & R HARPER
    6 BLAENGAR AMAZING BUBBLE TOM WILLIAMS
    7 RIVERDANE AFFECTION ELEGANCE RIVERDANE HOLSTEINS

    Class 65 – Davlea Goldsun Raven from BL Davies & Son
    l/r Davlea Goldsun Raven led by Sam Wake, Lisa Crichton from sponsor Dodd & Co

    CLASS 66 – 5 YR OLD – (1/03/12 – 28/02/13)
    SPONSORED BY UK SIRES DIRECT
    PLACING NAME EXHIBITOR
    1 EVENING STANLEY CUP JENNIFER EVENING HOLSTEINS
    2 STERNDALE SNOW WYN RAE W J NADIN & CO
    3 PRIESTLAND 5446 SHOT J ROSE MCLEAN FAMILY
    4 NOBOLD GW JENN NOBOLD & TLC HOLSTEINS
    5 WASHFOLD MARY 215 RIVERDANE & WASHFOLD HOLSTEINS
    6 WIGBORO L ALTARUSH DUROSE SMITH FARM LTD

    Class 66 – Evening Stanley Cup Jennifer from Evening Holsteins
    l/r Evening Stanley Cup Jennifer led by Isaac Lancaster, Megan Povey from sponsor UK Sires Direct

    CLASS 67 – MATURE COW (Born prior to 1/3/12)
    SPONSORED BY CARRS BILLINGTON
    PLACING NAME EXHIBITOR
    1 FEIZOR KNOWLEDGE S MELODY 3 WORMANBY FARMS LTD & S&A MORLEY
    2 ILLENS ATWOOD AUSTRALIA BLYTH FARMS
    3 NEATISHALL DECKER ROSINA RIVERDANE HOLSTEINS & N&L SERCOMBE
    4 WARNELVIEW WINNERS SILVERWINGS EVENING HOLSTEINS
    5 BERRYHOLME SID YVONNE BERRYHOLME HOLSTEINS
    6 ERROLSTON BOLIVIA RICKI B & V DAVIDSON
    7 WORMANBY ATWOOD LINDA WORMANBY FARMS LTD

    Class 67 – Feizor Knowledge S Melody 3 from Wormanby Farms & S&A Morley
    l/r Feizor Knowledge S Melody 3 led by Andrew Holliday, Mark Holliday from sponsor Carrs Billington

    CLASS 68 – PRODUCTION CLASS
    SPONSORED BY JK GENETICS
    PLACING NAME EXHIBITOR
    1 PEAK GOLDWYN RHAPSODY YASMIN BRADBURY
    2 KNOWLESMERE JORDAN DIAMOND A & J WHITTAKER & KNOWLESMERE
    3 BERRYHOLME INFLOENCE LINDA 3 BERRYHOLME HOLSTEINS
    4 ERROLSTON MISS MAUI B & V DAVIDSON
    5 DENMIRE GOLDWYN MARIE 111 MESSRS DENNISON
    6 HALLOVERHILL ROSETTE 87 T RILEY

    Class 68 – Peak Goldwyn Rhapsody from Yasmin Bradbury
    l/r Peak Godwyn Rhapsody led by Steve McLaughlan, Andrew Birkle on behalf of sponsor JK Genetics

    CLASS 69 – SENIOR CHAMPIONSHIP
    SPONSORED BY SEMEX EXHIBITOR
    CHAMPION – PEAK GOLDWYN RHAPSODY YASMIN BRADBURY
    RESERVE CHAMPION – KNOWLESMERE JORDAN DIAMOND A & J WHITTAKER & KNOWLESMERE
    HON MENTION – FEIZOR KNOWLEDGE S MELODY 3 WORMANBY FARMS LTD & S&A MORLEY

    CLASS 69 (SENIOR CHAMP) – Peak Goldwyn Rhapsody from Yasmin Bradbury
    l/r Judge Selwyn Donald, Ann Laird, Peak Godwyn Rhapsody led by Steve McLaughlan, Yasmin Bradbury, Bill Nadin

    CLASS 69 (SENIOR RES. CHAMP) – Knowlesmere Meriden Izzy from A&J Whittaker & Knowlesmere
    l/r Judge Selwyn Donald, Knowlesmere Meriden Izzy led by Garry Jones

    CLASS 70 – BEST UDDER OF THE SHOW
    SPONSORED BY WORLD WIDE SIRES
    PEAK GOLDWYN RHAPSODY YASMIN BRADBURY
    SPECIAL AWARDS – PREMIER BREEDER AWARD
    BL DAVIES & SON
    A & J WHITTAKER & KNOWLESMERE HOLSTEINS

    CLASS 71 GRAND CHAMP – Peak Goldwyn Rhapsody from Yasmin Bradbury
    l/r Richard Graham from Sponsor Worldwide Sires, Selwyn Donald, Jannette Mathie from Sponsor Holstein UK & CIS, Knowlesmere Meriden Izzy led by Garry Jones, Yasin Bradbury, Bill Nadin , David Perry from Sponsor Holstein UK & CIS