• UK Dairy Expo 2018
  • UK Dairy Expo 2017
  • UK Dairy Expo 2016
  • UK Dairy Expo 2015
  • UK Dairy Expo 2014
  • UK Dairy Expo 2013
  • Bank of Ireland Dairy Expo Visit
  • UK Dairy Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • UK Dairy Expo
  • UK Dairy Expo 2018
  • UK Dairy Expo 2017
  • UK Dairy Expo 2016
  • UK Dairy Expo 2015
  • UK Dairy Expo 2014
  • UK Dairy Expo 2013
  • UK Dairy Expo 2012
  • Bank of Ireland Dairy Expo Visit
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • Shorthorn

    CLASS 54 – 2YR OLD (28/2/15 – 1/3/16)
    SPONSORED BY NORTHERN BOILDER GRANTS
    PLACING NAME EXHIBITOR
    1 CHURCHROYD PAMELA 20 IRG COLLINS & PARTNERS
    2 WINBROOK DIGITALIS 3 DAVID DENT & REBECCA BLENKHARN

    Class 54 – Churchroyd Pamela 20 from IRG Collins & Partners
    l/r Churchroyd Pamela 20 led by David Minish, Gemma Metcalfe from sponsor Northern Boiler Grants

    CLASS 55 – 3YR OLD (28/2/14 – 1/3/15)
    SPONSORED BY SHEPHERD AGRI
    PLACING NAME EXHIBITOR
    1 MARLEYCOTE PATRICIA 20 G G BAYNES & SON
    2 SHAUNLEA GERI 6TH SHAUN DIXON & GRACE HOLLIDAY
    3 CHURCHROYD HEATHER 82 IRG COLLINS & PARTNERS
    4 MARLEYCOTE CHATTER 20 G G BAYNES & SON

    Class 55 – Marleycote Patricia 20 from GG Baynes & Son
    l/r Marleycote Patricia 20 led by Lizzie Bland, sponsor Shepherd Agri

    CLASS 56 – SENIOR COW (Born prior 1/3/14)
    SPONSORED BY ADVANCED NUTRITION LTD
    PLACING NAME EXHIBITOR
    1 MARLEYCOTE PRINCESS JILL 38 G G BAYNES & SON
    2 WINBROOK VI 147 DAVID DENT & REBECCA BLENKHARN
    3 CHURCHROYD BRONTE WILDEYES IRG COLLINS & PARTNERS
    4 IRTHINGELT TALULA 2ND THOMAS MOSCROP

    Class 56 – Marleycote Princess Jill 38 from GG Baynes & Son
    l/r Marleycote Princess Jill 38 led by Shaun Dixon, Richard Bainbridge from sponsor Advanced Nutrition Ltd

    CLASS 57 – BEST UDDER OF SHOW
    SPONSORED BY SHORTHORN CATTLE SOCIETY EXHIBITOR
    MARLEYCOTE PATRICIA 20 G G BAYNES & SON

    Class 57 (Best Udder) – Marleycote Patricia 20 from GG Baynes & Son
    l/r Richard Baynes, Judge Dean Malcolm, Marleycote Patricia 20 led by Lizzie Bland, Graham Bell from sponsor Shorthorn Cattle Society

    CLASS 58 – GRAND CHAMPION
    SPONSORED BY SHORTHORN CATTLE SOCIETY EXHIBITOR
    CHAMPION – MARLEYCOTE PATRICIA 20 G G BAYNES & SON
    RESERVE CHAMPION – SHAUNLEA GERI 6TH SHAUN DIXON & GRACE HOLLIDAY
    HON MENTION – MARLEYCOTE PRINCESS JILL 38 G G BAYNES & SON

    Class 58 (Champion) – Marleycote Patricia 20 from GG Baynes & Son
    l/r Richard Baynes, Judge Dean Malcolm, Marleycote Patricia 20 led by Lizzie Bland, Graham Bell from sponsor Shorthorn Cattle Society

    Class 58 (Res Champion) – Shaunlea Geri 6 from Shaun Dixon & Grace Holliday
    l/r Judge Dean Malcolm, Shaunlea Geri 6 led by Judy Brough, Graham Bell from
    sponsor Shorthorn Cattle Society

    PREMIER BREEDER AWARD
    IRG COLLINS & PARTNERS
    PREMIER EXHIBITOR AWARD
    IRG COLLINS & PARTNERS
    PREMIER SIRE OF THE SENIOR SHOW
    HYLITE BARBWIRE RED

    PREMIER BREEDER & EXHIBITOR– l/r David Minish, Harry Collins & Molly Collins from IRG Collins & Partners, Judge Alan Timbrell