• UK Dairy Expo 2019
  • UK Dairy Expo 2018
  • UK Dairy Expo 2017
  • UK Dairy Expo 2016
  • UK Dairy Expo 2015
  • UK Dairy Expo 2014
  • UK Dairy Expo 2013
  • UK Dairy Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • UK Dairy Expo
  • UK Dairy Expo 2019
  • UK Dairy Expo 2018
  • UK Dairy Expo 2017
  • UK Dairy Expo 2016
  • UK Dairy Expo 2015
  • UK Dairy Expo 2014
  • UK Dairy Expo 2013
  • UK Dairy Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • Champions

    Youngstock Results

    Milking Class Results

    RED & WHITE - JUNIOR CHAMPIONSHIP

    Sponsored by Carrs Billington Agricultural Ltd

    Placing Name Exhibitor
    Champion KNOWLESMERE TOI TOI DEFIANT DREAM RED KNOWLESMERE, JONES & FIRSTLOOK
    Reserve Champion PANDA EMERALD FOOLS GOLD RED PANDA HOLSTEINS
    Hon Mention FUTUREPROOF ABSOLUTE COCKELLA A & JE SMITH

    Junior Champion – Knowlesmere Toi Toi Defiant Dream Red
    l/r Katrina Donaldson (sponsor Carrs Billington), Izzy Jones

    Reserve Junior Champion – Panda Emerald Fools Gold Red
    l/r Craig Brough (sponsor H&H Land & Property, Katrina Donaldson (sponsor Carrs Billington), Molly Westwood, Molly Sloan (judge)

    JERSEY - JUNIOR CHAMPIONSHIP

    Sponsored by Graham's The Family Dairy & Norbrook

    Placing Name Exhibitor
    CHAMPION MONUMENT ENGINEER BLACKBERRY K E JENKINSON
    RESERVE CHAMPION BLYTHBRIDGE TEQUILA RUMOUR MUNGO BRYSON & SON
    HON MENTION LONGING EXCITATION ISLANDERS DAYDREAM E G ARMITAGE

    JUNIOR CHAMPION – MONUMENT ENGINEER BLACKBERRY
    l/r Jennifer Hyslop (sponsor Grahams Family Dairy), Katherine Jenkinson, Molly Sloan (judge)

    RESERVE JUNIOR CHAMPION – BLYTHBRIDGE TEQUILA RUMOUR
    l/r Jennifer Hyslop (sponsor Grahams Family Dairy), Molly Sloan (judge)

    SHORTHORN - JUNIOR CHAMPIONSHIP

    Sponsored by HSBC

    Placing Name Exhibitor
    Champion SHAUNLEA GERI 18TH SE DIXON & G HOLLIDAY
    Reserve Champion CHURCHROYD HEATHER 119 IRG COLLINS & PARTNERS
    Hon Mention BILBRO DEWDROP ROSE 106 M JACKSON

    JUNIOR CHAMPION – SHAUNLEA GERI 18TH
    l/r Gethyn Dyne (sponsor HSBC), Grace Holliday, Georgina Fisher, Carl Saucier (judge)

    RESERVE JUNIOR CHAMPION – CHURCHROYD HEATHER 119
    l/r Gethyn Dyne (sponsor HSBC), Molly Collins, Carl Saucier (judge)

    BROWN SWISS - JUNIOR CHAMPIONSHIP

    Sponsored by Ve-Tech Concrete Ltd

    Placing Name Exhibitor
    Champion KEDAR AURORA TOI TOI GENETICS
    Reserve Champion KEDAR BIG STAR SHANIA T LOCHHEAD & SONS
    Hon Mention KEDAR NORWIN ANGEL ATOMIC BROWN SWISS

    JUNIOR CHAMPION – KEDAR AURORA
    l/r Brent Crothers, Carl Saucier (judge), Alberto Medina, Kevin Weir (sponsor Ve-Tech Concrete)RESERVE JUNIOR CHAMPION – KEDAR BIG STAR SHANIA
    l/r Carl Saucier (judge), Johnny Lochhead, Kevin Weir (sponsor Ve-Tech Concrete)

    BRITISH FRIESIAN - JUNIOR CHAMPIONSHIP

    Sponsored by Genus ABS

    Placing Name Exhibitor
    Champion GEMINI IGNITOR PRIMROSE 3 B LAWSON & SONS
    Reserve Champion GEMINI QUAICH SKY PAULINE 2 T BARRELL & A MALT
    Hon Mention GEMINI SOLO CHER 2 T BARRELL & A MALT

    JUNIOR CHAMPION – GEMINI IGNITOR PRIMROSE 3
    l/r Ian Caddy (sponsor Genus ABS), Adam Lawson, Lindsay Brown, Mark Logan (judge)

    RESERVE JUNIOR CHAMPION – GEMINI QUAICH SKY PAULINE 2
    l/r Ian Caddy (sponsor Genus ABS), Ava Malt, Mark Logan (judge)

    AYRSHIRE - JUNIOR CHAMPIONSHIP

    Sponsored by Ayrshire Cattle Society & World Wide Sires

    Placing Name Exhibitor
    Champion SANDYFORD TRICLO FABLE THOMLINSON, CROTHERS & TIMBRELL
    Reserve Champion SANDYFORD SUPREME CLOVER ET THOMLINSON & SON
    Hon Mention ALLSTAR TRICKY HONESTY EVIE TOMLINSON

    Champion – Sandyford Triclo Fable

    Reserve Champion – Sandyford Supreme Clover

    HOLSTEIN - JUNIOR CHAMPIONSHIP

    Sponsored by Holstein UK & CIS

    Placing Name Exhibitor
    Champion DENMIRE EXPANDER ROXY 81 MESSRS DENNISON
    Reserve Champion KNOWLESMERE TOITOI DEFIANT DREAM RED KNOWLESMERE, JONES & FIRSTLOOK
    Hon Mention LH KEDAR LINDSAYS LET RIP T LOCHHEAD & SONS

    JUNIOR CHAMPION – DENMIRE EXPANDER ROXY 81
    l/r Carl Saucier (judge),Janette Mathie (sponsor Holstein UK), Sue Cope (sponsor Holstein UK), Andrew Stephen, Michael, Rosie, Maisie, Margaret & Tom Dennison

    RESERVE JUNIOR CHAMPION – KNOWLESMERE TOITOI DEFIANT DREAM RED
    l/r Janette Mathie (sponsor Holstein UK), Sue Cope (sponsor Holstein UK), Izzy Jones, Carl Saucier (Judge)

    RED & WHITE - GRAND CHAMPION

    Sponsored by Farmers Guardian

    Placing Name Exhibitor
    Champion RICHAVEN ABSOLUTE STOCKING RED R A BOWN
    Reserve Champion EASTFORD ATOMIUM KIWI RED EASTFORD HOLSTEINS
    Hon Mention STERNDALE ALCHEMY NOEL RED WJ NADIN

    CHAMPION – RICHAVEN ABSOLUTE STOCKING RED
    l/r Molly Sloan (judge), Hannah Noble (sponsor Farmer Guardian),

    RESERVE CHAMPION – EASTFORD ATOMIUM KIWI RED
    l/r  Hannah Noble (sponsor Farmer Guardian), Molly Sloan (judge), Michael Yates

    SHORTHORN - GRAND CHAMPION

    Sponsored by Shorthorn Cattle Society

    Placing Name Exhibitor
    Champion IRTHINGELT VI 5 T MOSCROP
    Reserve Champion CHURCHROYD HEATHER 93 IRG COLLINS & PARTNERS
    Hon Mention CHURCHROYD FAY 11 IRG COLLINS & PARTNERS

    CHAMPION – IRTHINGELT VI 5
    l/r  Hannah Noble, (sponsor Farmers Guardian), Stephen Moscrop, Carl Saucier (judge)

    RESERVE CHAMPION – CHURCHROYD HEATHER 93
    l/r  Hannah Noble, (sponsor Farmers Guardian), Frank Bailey, Carl Saucier (judge)

    JERSEY - GRAND CHAMPION

    Sponsored by Graham's The Family Dairy

    Placing Name Exhibitor
    Champion CLIFTON VANAHLEM CLOVER R & M SCOTT
    Reserve Champion CLYDEVALLEY EXCITATION MAGIC G LAWRIE
    Hon Mention MONUMENT CHROME REGINA R & M SCOTT

    JERSEY CHAMPION – CLIFTON VANAHLEM CLOVER
    l/r Molly Sloan (judge), Jennifer Hyslop (sponsor Grahams Family Dairy), Robbie Scott

    RESERVE CHAMPION – CLYDEVALLEY EXCITATION MAGIC
    l/r  Jennifer Hyslop (sponsor Grahams Family Dairy), Molly Sloan (judge), Alison Hunter

    BROWN SWISS - GRAND CHAMPION

    Sponsored by Norbrook

    Placing Name Exhibitor
    Champion KEDAR RHAPSODY T LOCHHEAD & SONS
    Reserve Champion KEDAR VIGOR HEIKE T LOCHHEAD & SONS
    Hon Mention KEDAR ALINO SOZZLE MESSRS WILLIAMSON

    CHAMPION – KEDAR RHAPSODY
    l/r Rebecca Lambert (sponsor Norbrook), Johnny Lochhead, Carl Saucier (judge)

    RESERVE CHAMPION – KEDAR VIGOR HEIKE
    l/r Rebecca Lambert (sponsor Norbrook), Ron Millar, Carl Saucier (judge)

    BRITISH FRIESIAN - GRAND CHAMPION

    Sponsored by Carrs Billington Agriculture

    Placing Name Exhibitor
    Champion OAKALBY QUADRANT CATHY 50 ES BURROUGHS & SON
    Reserve Champion ADAMS LAURA 6 B LAWSON & SONS
    Hon Mention OAKALBY VIENNA DEBBIE 22 ES BURROUGHS & SON

    CHAMPION – OAKALBY QUADRANT CATHY 50
    l/r Martin Maughan (sponsor Carrs Billington), Robert Ives, Martin Maughan (judge)

    RESERVE CHAMPION – ADAMS LAURA 6
    l/r Martin Maughan (sponsor Carrs Billington), Basil & Adam Lawson, Martin Maughan (judge)

    AYRSHIRE - GRAND CHAMPION

    Sponsored by Ayrshire Cattle Society

    Placing Name Exhibitor
    Champion SANDYFORD PRIME HEATHER HONEY TOMLINSON & BETH GRANVILL
    Reserve Champion SANDYFORD LUCKY FLORRIE ET TOMLINSON & SON
    Hon Mention SANDYFORD SUPREME FABLE 2 ET TOMLINSON & SON

    CHAMPION – SANDYFORD PRIME HEATHER HONEY
    l/r Blaise Tomlinson, Keith Davidson (sponsor Ayrshire Cattle Society), Molly Sloan (judge), Alberto Medina

    RESERVE CHAMPION – SANDYFORD LUCKY FLORRIE
    l/r  Keith Davidson (sponsor Ayrshire Cattle Society), Molly Sloan (judge), Blaise Tomlinson

    HOLSTEIN - INTERMEDIATE CHAMPIONSHIP

    Sponsored by Cogent Breeding Ltd

    Placing Name Exhibitor
    Champion WILTOR BEEMER SARA JD & ME HOLGATE
    Reserve Champion DAVLEA DOORMAN ASHLYN 2 BL DAVIES & SON
    Hon Mention SHAWDALE ATWOOD PAMELA 119 DM & J BOOTH

    INTERMEDIATE CHAMPION – WILTOR BEEMER SARA
    l/r Hannah Crawford (sponsor Cogent), Carl Saucier (judge), Jeremy Jackson

    RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION – DAVLEA DOORMAN ASHLYN 2
    l/r Max Davies, Hannah Crawford (sponsor Cogent)

    HOLSTEIN - SENIOR CHAMPIONSHIP

    Sponsored by Semex

    Placing Name Exhibitor
    Champion SAHARA-SANCHEZ AMBROSIA 3 RIVERDANE & BARMICK
    Reserve Champion EVENING STANLEYCUP JENNIFER EVENING HOLSTEINS
    Hon Mention EVENING ATWOOD BABY EVENING HOLSTEINS

    SENIOR CHAMPION – SAHARA-SANCHEZ AMBROSIA 3
    l/r Eamon Monaghan (sponsor Semex), Mark Knutsford, Carl Saucier (judge)

    RESERVE SENIOR CHAMPION – EVENING STANLEYCUP JENNIFER

    HOLSTEIN - GRAND CHAMPION

    Sponsored by Holstein UK & CIS

    Placing Name Exhibitor
    Champion SAHARA-SANCHEZ AMBROSIA 3 RIVERDANE & BARMICK
    Reserve Champion EVENING STANLEYCUP JENNIFER EVENING HOLSTEINS
    Hon Mention WILTOR BEEMER SARA JD & ME HOLGATE