• UK Dairy Expo 2019
  • UK Dairy Expo 2018
  • UK Dairy Expo 2017
  • UK Dairy Expo 2016
  • UK Dairy Expo 2015
  • UK Dairy Expo 2014
  • UK Dairy Expo 2013
  • UK Dairy Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • UK Dairy Expo
  • UK Dairy Expo 2019
  • UK Dairy Expo 2018
  • UK Dairy Expo 2017
  • UK Dairy Expo 2016
  • UK Dairy Expo 2015
  • UK Dairy Expo 2014
  • UK Dairy Expo 2013
  • UK Dairy Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • Shorthorn

    Youngstock Results

    Milking Class Results

    CLASS 11 - MAIDEN HEIFER (Born in 2018)

    Sponsored by Shire Leasing

    Placing Name Exhibitor
    1 SHAUNLEA GERI 18TH SE DIXON & G HOLLIDAY
    2 CHURCHROYD HEATHER 119 IRG COLLINS & PARTNERS
    3 SHAUNLEA GERI 17TH SE DIXON & G HOLLIDAY
    4 BILBRO TULIP 5 M JACKSON
    5 IRTHINGELT TALULA 10 T MOSCROP
    6 BILBRO VAIN LUCY 2 M JACKSON
    7 KIDSTONES YANA 14 A E WILKES

    CLASS 11 – SHAUNLEA GERI 18TH
    l/r Georgina Fisher, Charlie Craddock (sponsor Shire Leasing)

    CLASS 12 - IN-CALF HEIFER (Born in 2017)

    Sponsored by H & H Insurance Brokers

    Placing Name Exhibitor
    1 BILBRO DEWDROP ROSE 106 M JACKSON
    2 BILBRO SOLO 2 M JACKSON
    3 KIDSTONES LADY LAURA 20 A E WILKES
    4 CHURCHROYD KIRKLEVINGTON 34 IRG COLLINS & PARTNERS

    CLASS 12 – BILBRO DEWDROP ROSE 106
    l/r Martin Jackson, Paul Graham (sponsor H&H insurance brokers)

     

    CLASS 13 - JUNIOR CHAMPIONSHIP

    Sponsored by HSBC

    Placing Name Exhibitor
    Champion SHAUNLEA GERI 18TH SE DIXON & G HOLLIDAY
    Reserve Champion CHURCHROYD HEATHER 119 IRG COLLINS & PARTNERS
    Hon Mention BILBRO DEWDROP ROSE 106 M JACKSON
    SPECIAL AWARDS - PREMIER SIRE OF THE JUNIOR SHOW CHURCHROYD WILDCARD

    JUNIOR CHAMPION – SHAUNLEA GERI 18TH
    l/r Gethyn Dyne (sponsor HSBC), Grace Holliday, Georgina Fisher, Carl Saucier (judge)

    RESERVE JUNIOR CHAMPION – CHURCHROYD HEATHER 119
    l/r Gethyn Dyne (sponsor HSBC), Molly Collins, Carl Saucier (judge)

    CLASS 49 - 2YR OLD (28/2/16 - 1/3/17)

    Sponsored by H&H Land & Property

    Placing Name Exhibitor
    1 IRTHINGELT VI 5 T MOSCROP
    2 CHURCHROYD HEATHER 108 IRG COLLINS & PARTNERS
    3 WINBROOK PEERESS ROSE 27 DW DENT & RL BLENKHARN

    CLASS 49 – IRTHINGELT VI 5
    l/r Stephen Moscrop, Craig Brough (sponsor H&H Land & Property)

    CLASS 50 - 3YR OLD (28/2/15 - 1/3/16)

    Sponsored by

    Placing Name Exhibitor
    1 CHURCHROYD HEATHER 93 IRG COLLINS & PARTNERS

    CLASS 51 - 4YR OLD (28//2/14 - 1/3/15)

    Sponsored by Cumberland News

    Placing Name Exhibitor
    1 TANAT ROSEMARY 2ND P E BAILEY & SONS

    CLASS 51 – TANAT ROSEMARY 2ND
    l/r Harry Collins, Elaine Kielty (sponsor Cumberland News)

    CLASS 52 - SENIOR COW (Born prior 1/3/14)

    Sponsored by

    Placing Name Exhibitor
    1 CHURCHROYD FAY 11 IRG COLLINS & PARTNERS
    2 IRTHINGELT TALULA 2 T MOSCROP

    CLASS 52 – CHURCHROYD FAY 11
    l/r Frank Bailey, Carl Saucier (judge)

    CLASS 53 - BEST UDDER OF SHOW

    Sponsored by Farmers Guardian

    Placing Name Exhibitor
    IRTHINGELT VI 5 T MOSCROP

    CLASS 54 - GRAND CHAMPION

    Sponsored by Shorthorn Cattle Society

    Placing Name Exhibitor
    Champion IRTHINGELT VI 5 T MOSCROP
    Reserve Champion CHURCHROYD HEATHER 93 IRG COLLINS & PARTNERS
    Hon Mention CHURCHROYD FAY 11 IRG COLLINS & PARTNERS
    SPECIAL AWARDS - PREMIER BREEDER AWARD IRG COLLINS & PARTNERS
    Sponsored by Robinson Scotland
    PREMIER EXHIBITOR AWARD IRG COLLINS & PARTNERS
    PREMIER SIRE OF THE SENIOR SHOW NEJAY PRINCE 4

    CHAMPION – IRTHINGELT VI 5
    l/r Hannah Noble, (sponsor Farmers Guardian), Stephen Moscrop, Carl Saucier (judge)

    RESERVE CHAMPION – CHURCHROYD HEATHER 93
    l/r Hannah Noble, (sponsor Farmers Guardian), Frank Bailey, Carl Saucier (judge)

    PREMIER BREEDER – IRG COLLINS & PARTNERS
    l/r Molly Collins, Molly Sloan (judge), Amy Armstrong