• UK Dairy Expo 2020
  • UK Dairy Expo 2019
  • UK Dairy Expo 2018
  • UK Dairy Expo 2017
  • UK Dairy Expo 2016
  • UK Dairy Expo 2015
  • UK Dairy Expo 2014
  • UK Dairy Expo 2013
  • UK Dairy Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • UK Dairy Expo
  • UK Dairy Expo 2020
  • UK Dairy Expo 2019
  • UK Dairy Expo 2018
  • UK Dairy Expo 2017
  • UK Dairy Expo 2016
  • UK Dairy Expo 2015
  • UK Dairy Expo 2014
  • UK Dairy Expo 2013
  • UK Dairy Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • British Friesian

    Youngstock Results

    Milking Class Results

    CLASS 18 – CALF CLASS (31/12/19 – 01/03/19)
    PLACING SPONSORED BY CAISLEY EAR TAGS LTD EXHIBITOR
    1 OAKALBY JOSEPH DEBBIE 54 E S BURROUGHS & SON
    2 OAKALBY DODGER MISTY 23 E S BURROUGHS & SON
    3 AINTREE JACOB PAULINE AINTREE HOLSTEINS
    4 GEMINI QUAICH ROSIE RED 2 MS AJ MALT
    5 LISMULLIGAN ANEMONE 2 B LAWSON & SONS
    6 GEMINI QUAICH BRANDY 2 MS AJ MALT

    Class 18 – Oakalby Joseph Debbie 54
    l/r Liam Barnes, David Fearon (H&H), Brian Miller (Judge)

    CLASS 19 – MAIDEN HEIFER (28/02/19 – 01/09/18)
    PLACING SPONSORED BY WOPA UK EXHIBITOR
    1 AINTREE JUPITER DAZZLE AINTREE HOLSTEINS
    2 OAKALBY FERNELEY BERNICE 64 E S BURROUGHS & SON
    3 GEMINI QUAICH BRANDY MS AJ MALT
    4 LISMULLIGAN PAULINE 15 B LAWSON & SONS

    Class 19 – Aintree Jupiter Dazzle
    l/r David Oultram, Ava Malt (Sponsor Wopa UK)

    CLASS 20 – IN CALF HEIFER (31/08/18 – 28/02/18)
    PLACING SPONSORED BY H & H LAND & ESTATES EXHIBITOR
    1 GEMINI QUAICH SKY PAULINE 2 MS AJ MALT
    2 LISMULLIGAN ASTER 2 B LAWSON & SONS
    3 NEREWATER JANICE 21 NEREWATER HERD

    Class 20 – Gemini Quaich Sky Pauline 2
    l/r Ava Malt, Tracey Jackson (H&H Land & Estates)

    CLASS 21 – JUNIOR CHAMPIONSHIP
    SPONSORED BY GARRY PHILLIPS AGRICULTURE
    Champion – OAKALBY JOSEPH DEBBIE 54 ES BURROUGHS & SON
    Reserve Champion – AINTREE JUPITER DAZZLE AINTREE HOLSTEIN
    Hon Mention – GEMINI QUAICH SKY PAULINE 2 AJ MAULT
    JUNIOR SIRE KIRKBY JUPITER

    Champion – Oakalby Joseph Debbie 54
    l/r Brian Miller (Judge), Garry Phillips (Sponsor Garry Phillips Agriculture), Glyn Lucas (H&H), Liam Barnes

    Reserve Champion – Aintree Jupiter Dazzle
    l/r Glyn Lucas (H&H), David Oultram, Brian Miller (Judge)

     

    CLASS 45 – 2 YEAR OLD (28/2/17 – 1/3/18)
    PLACING SPONSORED BY CARRS BILLINGTON EXHIBITOR
    1 & BU OAKALBY FERNELEY BRITTO 63 E S BURROUGHS & SON
    2 AINTREE CHAD PAULINE 3 AINTREE HOLSTEINS
    3 OAKALBY KTWO BRITTO 68 E S BURROUGHS & SON
    4 AINTREE CHAD PAULINE 4 AINTREE HOLSTEINS
    5 LISMULLIGAN PRISCILLA 57 B LAWSON & SONS

    Class 45 – Oakalby Ferneley Britto 63
    l/r Mark Holliday (Sponsor Carrs Billington), Robert Ives

    CLASS 46 – 3 & 4 YEAR OLD (28/2/15 – 1/3/17)
    PLACING SPONSORED BY H & H INSURANCE BROKERS EXHIBITOR
    1 & BU ADAMS LAURA 6 B LAWSON & SONS
    2 OAKALBY METALIC SALVINE 55 E S BURROUGHS & SON

    Class 46 – Adams Laura 6
    l/r Chris Clement (Sponsor H&H Insurance), Adam Lawson

    CLASS 47 – SENIOR COW (28/2/12 – 1/3/15)
    PLACING SPONSORED BY CCUMBERLAND NEWS EXHIBITOR
    1 & BU OAKALBY QUADRANT CATHY 50 E S BURROUGHS & SON
    2 LISMULLIGAN PRISCILLA 53 B LAWSON & SONS
    3 OAKALBY STOUR DAINTY 58 E S BURROUGHS & SON
    4 NEREWATER DAISY 10 NEREWATER HERD

    Class 47 – Oakalby Quadrant Cathy 50
    l/r Robert Ives, Brian Miller (Judge)

    CLASS 48 – IRON GRANDMA (BORN PRIOR TO 1/3/12)
    NO ENTRIES
    CLASS 49 – BEST UDDER OF SHOW
    SPONSORED BY WOPA UK
    OAKALBY QUADRANT CATHY 50 ES BURROUGHS & SON
    CLASS 50 – GRAND CHAMPION
    SPONSORED BY CIS
    CHAMPION – OAKALBY QUADRANT CATHY 50 ES BURROUGHS & SON
    RESERVE CHAMPION – ADAMS LAURA 6 B LAWSON & SON
    HON MENTION – LISMULLIGAN PRISCILLA 53 B LAWSON & SON
    SPECIAL AWARDS – PREMIER BREEDER AWARD ES BURROUGHS & SON
    PREMIER EXHIBITOR AWARD ES BURROUGHS & SON
    PREMIER SIRE OF THE SENIOR SHOW CATLANE CHAD

    Champion – Oakalby Quadrant Cathy 50
    l/r Margaret Burroughs, Liam Barnes, Brian Miller (Judge), Robert Ives, Meurig James (Sponsor CIS), Ava Malt (Sponsor Wopa UK)

    Reserve Champion – Adams Laura 6
    l/r Brian Miller (Judge), Ruardhi Lawson, Adam Lawson, Meurig James (Sponsor CIS)