• UK Dairy Expo 2021
  • UK Dairy Expo 2019
  • UK Dairy Expo 2018
  • UK Dairy Expo 2017
  • UK Dairy Expo 2016
  • UK Dairy Expo 2015
  • UK Dairy Expo 2014
  • UK Dairy Expo 2013
  • UK Dairy Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • UK Dairy Expo
  • UK Dairy Expo 2021
  • UK Dairy Expo 2019
  • UK Dairy Expo 2018
  • UK Dairy Expo 2017
  • UK Dairy Expo 2016
  • UK Dairy Expo 2015
  • UK Dairy Expo 2014
  • UK Dairy Expo 2013
  • UK Dairy Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • Brown Swiss

    Youngstock Results

    Milking Class Results

    CLASS 15 – MAIDEN HEIFER (Born in 2019)
    PLACING SPONSORED BY FARMFIT EXHIBITOR
    1 BLACKRACK DYNAMITE REIA MESSRS WILLIAMSON
    2 KEDAR HURRICANE SPEEDY T LOCHHEAD & SONS
    3 LATHKILL BIVER JOLIE DW & LK MYCOCK
    4 LILLYHALL FAMOUS ELEANOR DYNAMIC SWISS
    5 BREAKTHROUGH CARTER STELLA MISS T SUMMERFIELD
    6 KEDAR GOLDWYN ALEXANDRIA WINKLEIGH HOLSTEINS
    7 TOI TOI MY MUMS A PRMA DONNA TOI TOI & BLUECHIP GENETICS

    Class 15 – Blackrack Dynamite Reia
    l/r Rachel Williamson, Scott Watson (Sponsor Farmfit)

    CLASS 16 IN CALF HEIFER (BORN 2018)
    PLACING SPONSORED BY BOEHRINGER INGELHEIM ANIMAL HEALTH EXHIBITOR
    1 HOLDONTOYOURHATS BO PEEP HATTIE HASSALL

    Class 16 – Holdontoyourhats Bo Peep
    l/r Jessica Miller, Yan Jacobs (Judge)

    JUNIOR SIRE
    GANTENBEINS BLOOMING ALASKO
    LA RAINBOW BFLY DYNAMITE
    CLASS 17  JUNIOR CHAMPIONSHIP
    SPONSORED BY CARRS BILLINGTON ANIMAL HEALTH UK LTD
    CHAMPION – HOLDONTOYOURHATS BO PEEP HATTIE HASSALL
    RESERVE CHAMPION – BLACKRACK DYNAMITE REIA MESSRS WILLIAMSON
    HON MENTION – KEDAR HURRICANE SPEEDY T LOCHHEAD & SONS

    Champion –  Holdontoyourhats Bo Peep
    l/r Sophie Smith (Sponsors Carrs Billington), Yan Jacobs (Judge), Jessica Miller, Johnny Lochhead

    Reserve Champion – Blackrack Dynamite Reia
    l/r Yan Jacobs (Judge), Rachel Williamson, Glyn Lucas (H&H)

    CLASS 57 – 2 & 3YR OLD (28/2/16 – 1/3/18)
    PLACING SPONSORED BY FARMERS GUARDIAN EXHIBITOR
    1 & BU KEDAR VIRESTAR JODIE T LOCHHEAD & SONS
    2 KEDAR CARTER SNOWCHANCE T LOCHHEAD & SONS
    3 KEDAR NORWIN SNUGGLES ATOMIC SWISS

    Class 57 – Kedar Virestar Jodie
    l/r Hattie Hassel, Michele Ford (Sponsor Farmers Guardian)

    CLASS 58 – JUNIOR COW (28/2/14 – 1/3/16)
    PLACING SPONSORED BY NORBROOK EXHIBITOR
    1 & BU KEDAR BLOOMING SNOWDROP RICKY & EMMA JONES
    2 KEDAR ALASKA T LOCHHEAD & SONS

    Class 58 – Kedar Blooming Snowdrop
    l/r Alwyn Wilson, Yan Jacobs (Judge)

    PLACING CLASS 59 – SENIOR COW (Born prior 1/3/14) EXHIBITOR
    1 & BU KEDAR CALVIN SANCHIA MARIA T LOCHHEAD & SONS

    Class 59 – Kedar Calvin Sanchia Maria
    l/r Jessica Miller, James Little (H&H)

    CLASS 60 – BEST UDDER OF SHOW
    SPONSORED BY HSBC UK
    KEDAR BLOOMING SNOWDROP RICKY & EMMA JONES
    CLASS 61 – GRAND CHAMPION
    SPONSORED BY HSBC
    CHAMPION – KEDAR BLOOMING SNOWDROP RICKY & EMMA JONES
    RESERVE CHAMPION – KEDAR VIRESTAR JODIE T LOCHHEAD & SONS
    HON MENTION – KEDAR CALVIN SANCHEZ MARIA T LOCHHEAD & SONS
    SPECIAL AWARDS – PREMIER BREEDER AWARD T LOCHHEAD & SONS
    PREMIER EXHIBITOR AWARD T LOCHHEAD & SONS
    PREMIER SIRE OF THE SENIOR SHOW SCHERMA GLENN BLOOMING

    Champion – Kedar Blooming Snowdrop
    l/r Gethyn Dyne (Sponsor HSBC), Yan Jacobs (Judge), Alwyn Jones, Richard Jones, Emma Jones

    Reserve Champion – Kedar Virestar Jodie
    l/r Gethyn Dyne (Sponsor HSBC), Yan Jacobs (Judge), Hattie Hassel, Johnny Lochhead, Jessica Miller

    Brown Swiss Premier Breeder
    l/r Gethyn Dyne (Sponsor HSBC), Yan Jacobs (Judge), Hattie Hassel, Johnny Lochhead, Jessica Miller