• UK Dairy Expo 2021
  • UK Dairy Expo 2019
  • UK Dairy Expo 2018
  • UK Dairy Expo 2017
  • UK Dairy Expo 2016
  • UK Dairy Expo 2015
  • UK Dairy Expo 2014
  • UK Dairy Expo 2013
  • UK Dairy Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • UK Dairy Expo
  • UK Dairy Expo 2021
  • UK Dairy Expo 2019
  • UK Dairy Expo 2018
  • UK Dairy Expo 2017
  • UK Dairy Expo 2016
  • UK Dairy Expo 2015
  • UK Dairy Expo 2014
  • UK Dairy Expo 2013
  • UK Dairy Expo 2012
  • SALE FIXTURES
  • SALE REPORTS
  • SALE CATALOGUES
  • ARCHIVED CATALOGUES
  • ENTRY FORMS
  • Shorthorn

    Youngstock Results

    Milking Class Results

    CLASS 12 – MAIDEN HEIFER (Born in 2019)
    PLACING SPONSORED BY NWF AGRICUTURE EXHIBITOR
    1 COTONHALL BLAZE LADY BARRINGTON R D KITE & SON
    2 SHAUNLEA GERI 21 S DIXON & G HOLLIDAY
    3 COTONHALL RUPERT LADY BARRINGTON R D KITE & SON
    4 KIDSTONES GENTLE 8 A E WILKES
    5 BILBRO DEWDROP ROSE 107 MARTIN JACKSON
    6 BILBRO TULIP 7 MARTIN JACKSON
    7 IRTHINGELT TALULA 13 THOMAS MOSCROP

    Class 12 – Cotonhall Blaze Lady Barrington
    l/r Rob Kite, Yan Jacobs (Judge)

    CLASS 13 – IN-CALF HEIFER (Born in 2018)
    PLACING SPONSORED BY THORNTON BREAKERS EXHIBITOR
    1 SHAUNLEA GERI 18 S DIXON & G HOLLIDAY
    2 MARLEYCOTE PEERESS ROSE 420 G G BAYNES & SON
    3 BILBRO TULIP 5 MARTIN JACKSON
    4 KIDSTONES WILD QUEEN A E WILKES
    5 BILBRO BEVS HEATHER 5 MARTIN JACKSON
    6 MARLEYCOTE SONGSTRESS 28 G G BAYNES & SON

    Class 13 – Shaunlea Geri 18
    l/r Grace Holliday, Yan Jacobs (Judge)

    CLASS 14 – JUNIOR CHAMPIONSHIP
    SPONSORED BY FARMERS GUARDIAN
    CHAMPION – COTONHALL BLAZE LADY BARRINGTON RD KITE & SON
    RESERVE CHAMPION – SHAUNLEA GERI 21 S DIXON & G HOLLIDAY
    HON MENTION – SHAUNLEA GERI 18 S DIXON & G HOLLIDAY
    PREMIER SIRE OF THE JUNIOR SHOW MARLEYCOTE ROYAL FLUSH

    Champion – Cotonhall Blaze Lady Barrington
    l/r Yan Jacobs (Judge), Rob Kite, Glyn Lucas (H&H)

    Reserve Champion – Shaunlea Geri 21
    l/r Glyn Lucas (H&H), Yan Jacobs (Judge), Eamon Monaghan (Sponsor Cogent Breeding), Grace Holliday

     

    DAIRY SHORTHORN
    CLASS 51 – 2YR OLD (28/2/17 – 1/3/18)
    PLACING SPONSORED BY CAISLEY TAGS EXHIBITOR
    1 & BU COTONHALL TUCK CLARISSA R D KITE & SON
    2 CHURCHROYD GWEN 29 IRG COLLINS & PARTNERS
    3 WINBROOK CLARA 32 GA & DW DENT

    Class 51 – Cotonhall Tuck Clarissa
    l/r Rob Kite, Szymon Nowaczek (Sponsor Caisley Eartags)

    CLASS 52 – 3YR OLD (28/2/16 – 1/3/17)
    PLACING SPONSORED BY FARMFIT EXHIBITOR
    1 SHAUNLEA GERI 10 S DIXON & G HOLLIDAY
    2 & BU SHAUNLEA GERI 13 S DIXON & G HOLLIDAY
    3 CHURCHROYD HEATHER 107 IRG COLLINS & PARTNERS
    4 IRTHINGELT VI 5TH THOMAS MOSCROP
    5 COTONHALL ANTICIPATION ROSEPETAL R D KITE & SON

    Class 52 – Shaunlea Geri 10
    l/r Grace Holliday, Scott Watson (Sponsor Farmfit)

    CLASS 53 – 4YR OLD (28//2/15 – 1/3/16)
    PLACING SPONSORED BY CUMBERLAND NEWS EXHIBITOR
    1 & BU DEE WILD QUEEN 26 A E WILKES
    2 CHURCHROYD LILIAN 25 IRG COLLINS & PARTNERS

    Class 53 – Dee Wild Queen 26

    CLASS 54 – SENIOR COW (Born prior 1/3/15)
    PLACING SPONSORED BY DODD & CO EXHIBITOR
    1 & BU COTONHALL PINGERLEY SONNSCHEIN R D KITE & SON
    2 CHURCHROYD FAY 11 IRG COLLINS & PARTNERS
    3 IRTHINGELT TALULA 2ND THOMAS MOSCROP
    4 BILBRO HEATHER 2 MARTIN JACKSON

    Class 54 – Cotonhall Pingerley Sonnschein
    l/r Rob Kite, Paul Gardner (H&H)

    CLASS 55 – BEST UDDER OF SHOW
    SPONSORED BY SHORTHORN CATTLE SOCIETY
    COTONHALL TUCK CLARISSA R D KITE & SON
    CLASS 56 – GRAND CHAMPION
    SPONSORED BY SHORTHORN CATTLE SOCIETY
    CHAMPION – COTONHALL TUCK CLARISSA R D KITE & SON
    RESERVE CHAMPION – COTONHALL PINGERLEY SONNSCHEIN R D KITE & SON
    HON MENTION – DEE WILD QUEEN 26 A E WILKES
    SPECIAL AWARDS – PREMIER BREEDER AWARD RD KITE & SON
    PREMIER EXHIBITOR AWARD RD KITE & SON
    PREMIER SIRE OF THE SENIOR SHOW TREETON PINGERLEY

    Champion – Cotonhall Tuck Clarissa
    l/r Kate Kite, Yan Jacobs (Judge), Rob Kite, Ros Rimmer (Sponsor Shorthorn Society)

    Reserve Champion– Cotonhall Pingerley Sonnschein
    l/r Yan Jacobs (Judge), Rob Kite, Ros Rimmer (Sponsor Shorthorn Society)

    Sponsored by